Nawigacja

Książki

Piaszczyste drogi karpatczyków. Fotografie kpt. Karola Angermana z lat 1940‒1944 / Along the Sandy Trails with the Carpathian Riflemen. Photographs by Capt. Karol Angerman, 1940–1944

Piaszczyste drogi karpatczyków. Fotografie kpt. Karola Angermana z lat 1940‒1944 / Along the Sandy Trails with the Carpathian Riflemen. Photographs by Capt. Karol Angerman, 1940–1944, red. Tomasz Stempowski, Warszawa 2019, 224 s., ISBN: 978-93-8098-731-9

Album jest prezentacją w większości niepublikowanych wcześniej zdjęć kpt. Karola Angermana, dokumentujących szlak bojowy jego i jego towarzyszy broni od grudnia 1940 r. do lutego 1944 r. Karol Angerman służył początkowo w Legii Oficerskiej w Al-Latrun w Palestynie, skąd wraz z oddziałem przemieścił się do Egiptu. Następnie już w szeregach SBSK, jako oficer ciężkiego warsztatu naprawczego, brał udział w obronie Tobruku, bitwie pod Gazalą i innych walkach brygady w Afryce Północnej. Po wycofaniu do Palestyny brygada została przekształcona w 3 Dywizję Strzelców Karpackich, wchodzącą w skład Armii Polskiej na Wschodzie, dowodzonej przez gen. Władysława Andersa. Angerman wraz z jednostką stacjonował w Iraku, a potem w Palestynie, skąd w grudniu został przetransportowany do Włoch w okolice miasta Santa Teresa. Zdjęcia pokazują jego losy do lutego 1944, kiedy 3. DSK objęła front na czterdziestopięciokilometrowym odcinku od Piano del Monte do Castel San Vincenzo.

Fotografie pokazują przede wszystkim rutynę żołnierskiej służby: codzienne obowiązki, ćwiczenia, oddziałowe uroczystości i defilady. Część z nich to pamiątki z wycieczek, na które żołnierze jeździli w czasie wolnym od służby.

Zdjęciom towarzyszą teksty autorstwa Ewy Hoffman-Jędruch i Tomasza Stempowskiego. Pierwszy prezentuje losy Karola Angermana i szlak bojowy SBSK. Drugi, oprócz przypomnienia przebiegu walk SBSK i 3DSK, omawia rolę fotografii w działalności kulturalnej tych jednostek i życiu żołnierzy.

Publikacja przygotowana w ramach prac naukowo-badawczych Archiwum IPN.

 

 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry