Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946. Wydanie zbiorcze

Tomasz Robaczewski, Grzegorz Drojewski, Michał Konarski, Hubert Ronek, Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946. Wydanie zbiorcze, cz. 1–10, Warszawa 2019, 440 s., ISBN: 978-83-8098-756-2

Specjalna kolekcjonerska edycja serii komiksowej o Antku Srebrnym, składająca się z 10 zeszytów wydanych w zbiorczym tomie w twardej oprawie.

Pakiet zawiera zeszyty:

 1. Obrona Grodna 1939 r.
 2. Ucieczka z nieludzkiej ziemi 1940 r.
 3. Szczury Tobruku 1941 r.
 4. Bitwa o Monte Cassino 1944 r.
 5. Kocioł Falaise 1944 r.
 6. Operacja „Market Garden” 1944 r.
 7. Kierunek Wilhelmshaven 1945 r.
 8. Na partyzanckich ścieżkach 1946 r.
 9. W matni 1946 r.
 10. Przemarsz przez piekło 1944 r.

Elementy dodatkowe:

 • niepublikowane rysunki
 • quiz
 • kolorowanki
 • plakaty formatu A2
 • specjalną legitymację Oddziału „AS” Antka Srebrnego
 • zestaw naklejek prezentujących 12 naszywek noszonych przez polskich żołnierzy
 • płytę z serią czterech filmów animowanych przygotowanych na podstawie komiksów: „Obrona Grodna”, „Bitwa o Monte Cassino”, „Operacja »Market Garden«” oraz „Na partyzanckich ścieżkach”.

Antek Srebrny, jego rodzina i przyjaciele towarzyszą nam w podróżach przez historię już czwarty rok. Razem z nimi przebyliśmy kolejne etapy wojennej odysei, wiodącej z Grodna walczącego bohatersko z Sowietami we wrześniu 1939 r. Poznaliśmy dramatyczny wymiar deportacji Polaków i tragiczny los więźniów sowieckich łagrów. Tak jak główny bohater nie upadliśmy jednak na duchu. Zaczęliśmy szukać w świecie skrawka wolnej Polski, który odnaleźliśmy… nie na Mazowszu czy Białostocczyźnie, ani nawet nie w Europie, ale na Bliskim Wschodzie – w Syrii i Palestynie. Tam, w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, przeszliśmy szybki kurs, jak z dziecka stać się żołnierzem. Nasz wspólny chrzest bojowy nastąpił w Tobruku – twierdzy bronionej razem z dzielnymi Australijczykami. Wkrótce dołączyli do nas rodacy ocaleni z sowieckiej opresji przez gen. Władysława Andersa. Wraz z nimi, już w szeregach II Korpusu Polskiego, trafiliśmy na pola jednej z najcięższych bitew II wojny światowej – pod Monte Cassino. Ze starcia z niemieckimi „zielonymi diabłami” wyszliśmy zwycięsko. Droga do domu była jednak nadal bardzo daleka. Czekało nas jeszcze lądowanie w Normandii, walki 1 Dywizji Pancernej pod Falaise, Bredą i Wilhelmshaven, epopeja 1 Brygady Spadochronowej pod Arnhem, walki w powstaniu warszawskim.

Koniec wojny zastał Antka i jego przyjaciół w pokonanych ostatecznie Niemczech. Cóż z tego, skoro zwycięstwo miało dla nich wszystkich szczególnie gorzki smak. Polska znalazła się pod okupacją drugiego z agresorów z 1939 r. – tzn. Rosji sowieckiej, a rodzinne Grodno na mocy arbitralnej decyzji aliantów zostało wydarte Polsce. Mimo to podjęliśmy heroiczną próbę dotarcia do kraju. Tu razem z Antkiem zderzyliśmy się z realiami nowej okupacji – bezprzykładnymi grabieżami, gwałtami i terrorem NKWD, fałszerstwami referendum z 1946 r. Razem z Antkiem poznaliśmy też głównych bohaterów konspiracji niepodległościowej i jej kulisy, by ostatecznie wydostać się z matni komunistycznych służb specjalnych. Towarzysząc Antkowi, zebraliśmy w czasie tej odysei ogromny bagaż doświadczeń – typowy dla tysięcy podobnych mu młodych Polaków, którym dane było szybko dorosnąć w czasie II wojny światowej. Nauczyliśmy się wszyscy, że Polskę można znaleźć wszędzie – jeśli tylko ma się ją w sercu.

 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry