Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Wileńska łączniczka AK. Z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” rozmawia Magdalena Semczyszyn

Wileńska łączniczka AK. Z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” rozmawia Magdalena Semczyszyn, Szczecin 2018, 264 s., ISBN: 978-83-8098-436-3

Książka jest zapisem rozmów z Danutą Szyksznian-Ossowską „Sarenką” (ur. 1925 r.), podczas II wojny światowej łącz­niczką Garnizonu „Dwór” Armii Krajowej w Wilnie, jedną z dziesięciu dziewcząt z grupy łączności „Kozy” przy komórce „Legalizacja” wileńskiej Komendy Okrę­gu AK; więźniarką łagru w Jełszance koło Saratowa. Stałym punktem odniesienia w rozmowach jest wojna, jednak czytelnik znajdzie w książce również reminiscen­cje z dawnego Wilna oraz historię powojennych losów bohaterki. O swoich przeżyciach Danuta Szyksznian­-Ossowska mówi niezwykle ciekawie, ukazując złożoność sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy okupowanego miasta, oraz zróżnicowanie ludzkich postaw. Jest zawsze pogodna i otwarta na drugiego człowieka, choć tragiczne wydarzenia, których była uczestniczką, odcisnęły piętno na całym jej późniejszym życiu.

Doświadczenia mojego pokolenia nie da się tak po prostu wymazać, odesłać do archiwum. Wiele wyda­rzeń wciąż w nas tkwi, jak te odłamki. Im bliżej drugiego brzegu, tym obrazy z tamtych dni częściej do mnie powra­cają […]. Gdy zaczynała się wojna, miałam 14 lat, gdy się kończyła – 20. Zabrano mi kawałek dzieciństwa i najlep­sze lata młodości. Jednak nadal mogę mówić o szczęściu, bo innym nie dane było nawet tyle. (fragment rozmowy)

Publikacja powstała w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Ziemie polskie pod okupacją 1939–1945”.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry