Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Wojewódzki Komitet Obywatelski „Solidarność” w Koszalinie w 1989 roku. Edycja źródłowa

  • Wojewódzki Komitet Obywatelski "Solidarność" w Koszalinie w 1989 roku. Edycja źródłowa
    Wojewódzki Komitet Obywatelski "Solidarność" w Koszalinie w 1989 roku. Edycja źródłowa

Przemysław Benken, Robert Borucki, Wojewódzki Komitet Obywatelski „Solidarność” w Koszalinie w 1989 roku. Edycja źródłowa, IPN, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Koszalin–Szczecin 2020, 408 s., ISBN 978-83-61066-15-6         

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.

Wersja elektroniczna książki w Bibliotece Cyfrowej IPN

Edycja źródłowa, poprzedzona wstępem merytorycznym, poświęcona działalości Wojewódzkiego Komitetu Obywartelskiego „Solidarność” w Koszalinie w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w 1989 r.                         

Obchodzona w 2019 r. 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stała się pretekstem do szeregu przedsięwzięć naukowych, związanych z badaniami nad tym zagadnieniem. Celem jednego z tych projektów, realizowanego wspólnie przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowe w Koszalinie, stało się przedstawienie działalności Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Koszalinie. Od 10 maja 1989 r. (oficjalna inauguracja kampanii wyborczej) do 4 czerwca 1989 r. (pierwsza tura wyborów do parlamentu) struktura ta, jak również podporządkowane jej nieformalnie komitety rejonowe, miejskie i gminne, przeprowadziła zakończoną sukcesem, w postaci wprowadzenia do Sejmu i Senatu dwóch posłów i dwóch senatorów, kampanię wyborczą na terenie województwa koszalińskiego. Zadano tym samym klęskę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i jej sojusznikom.

do góry