Nawigacja

Książki

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947–1989)

  • Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947–1989)
    Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947–1989)

Kornelia Banaś, Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947–1989), Katowice 2013, 390 s.

Wersja elektroniczna w Bibliotece Cyfrowej IPN

Powojenne pielgrzymki stanowe do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich były w powszechnej opinii uważane za fenomen religijny, kulturowy, społeczny i… polityczny. Stanowiły niemożliwy do zaakceptowania dysonans wobec strategicznej roli gospodarczej i polityczno-ideologicznej, jaką mieszkającej tutaj społeczności wyznaczyła i narzuciła komunistyczna władza. Dlatego lokalny aparat partyjno-państwowy prowadził systematyczną politykę ograniczania i utrudniania stanowych zgromadzeń piekarskich. Szczególna rola przypadała w tych działaniach organom bezpieczeństwa państwa, co znalazło odzwierciedlenie w zachowanej dokumentacji, a co autorka starała się prześledzić i przeanalizować w publikacji. Skupienieuwagi na UB/SB wynika z faktu, że działania tego ogniwa systemu politycznego wpowojennej Polsce są najmniej znane i zbadane.

Podstawę badań stanowią bogate inieznane dotąd źródła historyczne, które zdaniem recenzenta prof. zw. dr. hab.Ryszarda Kaczmarka są mocną stroną pracy, a ich skonfrontowanie z materiałami zarchiwów państwowych i kościelnych  oraz uzupełnienie o obszerny wybór źródeł drukowanych pozwoliło na bardzo szczegółowy opis działań aparatu bezpieczeństwa. Jak zauważa dr hab. Ryszard Gryz, pracapani Kornelii Banaś jest dziełem oryginalnym, które w istotny sposób poszerza stan naszej wiedzy o najnowszych dziejach ruchu pątniczego i jego zwalczaniu przez aparat bezpieczeństwa w powojennej Polsce.

Pliki do pobrania

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry