Nawigacja

Książki

Druga wojna światowa. Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek

Stanisław Wincenty Kasznica, Druga wojna światowa. Wspomnienia spisane na podstawie codziennych notatek, wstęp i opracowanie Marta Szczesiak-Ślusarek, Warszawa–Poznań 2013, 272 s. (seria „Relacje i wspomnienia", t. 20)

Wspomnienia prof. Stanisława Wincentego Kasznicy (1874–1958), dwukrotnego rektora Uniwersytetu Poznańskiego, to interesujący przyczynek do dziejów inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. Ukazują skomplikowane losy rodziny zasłużonego prawnika i wychowawcy. Czytelnik podąża za Kasznicami tułaczym szlakiem, począwszy od 1939 r. aż do ich powrotu do Poznania w 1945 r. Jest świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się w Generalnym Gubernatorstwie. Poznaje konspiracyjną działalność profesora i jego dzieci – uczestników powstania warszawskiego. We wspomnieniach pojawia się plejada znamienitych, zasłużonych dla Polski postaci: działaczy społecznych, naukowców, duchownych i ziemian.

SPIS TREŚCI

 • Wstęp – Marta Szczesiak-Ślusarek
 • Marta Szczesiak-Ślusarek
  Historia rodu Kaszniców
 • Stanisław Wincenty Kasznica
  Druga wojna światowa. Wspomnienia spisane a podstawie codziennych notatek
 • Aneks
  Eleonora Kasznica, Wspomnienia od 1 września 1939 r. do wybuchu powstania warszawskiego
  Eleonora Kasznica, Wspomnienia spisane w okresie pomiędzy 15 września a 23 października 1944 r.   w Boryszewie k. Sochaczewa
  Andrzej Kasznica (o. Krzysztof), Wspomnienia żołnierza „Baszty"
 • Wykaz skrótów
 • Indeks osób

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry