Nawigacja

Książki

Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie 1980–1989. Obrazy

Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie 1980–1989. Obrazy; Koncepcja, wybór i opracowanie materiałów: Joanna Dutka i Maciej Zakrzewski, teksty wprowadzające do rozdziałów: Jarosław Szarek, Kraków 2010, 160 s.

Początek niezależnego ruchu studenckiego w Krakowie to maj 1977 r., kiedy to po zabójstwie Stanisława Pyjasa powstał Studencki Komitet Solidarności. Trzy lata później, od jesieni 1980 r., na fali karnawału „Solidarności” zaczęły powstawać w Krakowie pierwsze struktury Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Album dokumentuje, poprzez liczne ilustracje, zarówno fotografie, jak i reprodukcje dokumentów, historię krakowskiego NZS. Od pierwszych spotkań, strajków i negocjacji z władzami, poprzez okres stanu wojennego, po demonstracje z żądaniem relegalizacji NZS z końca lat 80. i okupację gmachu PZPR w styczniu 1990 r. Na zdjęciach przedstawiono zarówno przemawiających liderów, dyskusje i spotkania, jak i masowe wiece, happeningi czy uliczne walki z ZOMO. Wiele fotografii poświęcono życiu strajkowemu oraz niezależnej kulturze studenckiej, obecnej między innymi na kartach drugoobiegowych wydawnictw.
 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry