Nawigacja

Książki

Konfederacja Polski Niepodległej w Krakowie 1979–1990. Wybór dokumentów

Konfederacja Polski Niepodległej w Krakowie 1979–1990. Wybór dokumentów, wybór wstęp i opracowanie Marcin Kasprzycki, Kraków 2009, 624 s.

Konfederacja Polski Niepodległej powstała w 1979 r. jako pierwsza od kilkudziesięciu lat partia polityczna niezależna od komunistów. Jej członkowie działali jawnie, domagając się przywrócenia państwu polskiemu niepodległości, dążyli do obalenia totalitarnego reżimu, negując sensowność jego reformowania. W książce „Konfederacja Polski Niepodległej w Krakowie 1979–1990. Wybór dokumentów” zgromadzono unikatowe dokumenty ukazujące działalność krakowskiej Konfederacji oraz do niedawna tajne materiały operacyjne prezentujące sposoby zwalczania jej przez komunistyczną bezpiekę.

Książka, rozpoczynająca się obszernym wstępem stanowiącym syntezę historii krakowskiej KPN, składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono dokumenty KPN – oświadczenia, odezwy i deklaracje oraz artykuły programowe. Na drugą część złożyły się dokumenty wytworzonych przez krakowską Służbę Bezpieczeństwa – głównie informacje operacyjne, szyfrogramy, wyciągi z doniesień agenturalnych. W uzupełniającym treść książki aneksie zaprezentowano wykonane metodami operacyjnymi zdjęcia dokumentujące działalność Konfederacji w Krakowie.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry