Nawigacja

Książki

Nieludzka medycyna. Lekarze w służbie nazizmu

Stanisław Sterkowicz, Nieludzka medycyna. Lekarze w służbie nazizmu, Wydawnictwo Medyk Sp. z o.o., Warszawa 2007, 311 s.

Publikacja współfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej
Dystrybucja: Wydawnictwo Medyk Sp. z o.o. www.medyk.com.pl

Stanisław Sterkowicz jest emerytowanym profesorem doktorem habilitowanym nauk medycznych. Zalicza się do wyjątkowych lekarzy – poza bardzo znaczącym wkładem w rozwój kardiologii jako nauki i specjalności lekarskiej, jest równocześnie wybitnym znawcą historii medycyny, szczególnie okresu II wojny światowej. Własne, tragiczne losy więźnia obozów koncentracyjnych sprawiły, że prof. Sterkowicz w swej działalności pozalekarskiej poświęcił się dokumentowaniu hitlerowskich zbrodni medycznych, stając się w tej dziedzinie wiedzy historyczno-medycznej niekwestionowanym autorytetem i ekspertem.

***

„Przedkładana praca daje pełny obraz zbrodni hitlerowskiej medycyny – od przejęcia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku aż do jej końca w maju 1945 roku. Zbrodnie hitlerowskiej medycyny zainicjowała przymusowa sterylizacja współobywateli upośledzonych umysłowo, by poprzez późniejsze ich zabijanie w ramach tak zwanej eutanazji dojść do pseudomedycznych doświadczeń na różnej narodowości więźniach obozów koncentracyjnych. Praca ta nie służy jednak szerzeniu nienawiści czy szowinizmu w stosunku do Niemców, wykonawców tych okrutnych zbrodni. Wręcz przeciwnie. Ukazuje również bohaterskie postawy innych niemieckich lekarzy, którzy odważyli się walczyć ze zbrodniczą ideologią, a obok tego przypomina wspaniałe karty medycyny niemieckiej, torujące imponujący rozwój światowej nauki. Praca ta ma za cel ukazanie prawdy, do czego może prowadzić zbrodnicza ideologia, nawet w takiej dziedzinie, która zawsze była symbolem miłosierdzia i szacunku dla życia”.

(Ze wstępu Autora)

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry