Nawigacja

Książki

Czerwiec 1976 w materiałach archiwalnych

Czerwiec 1976 w materiałach archiwalnych, oprac. J. Eisler, Volumen, Warszawa 2001, s. 279, zdjęcia, (seria „Dokumenty”, t. 3). Nakład wyczerpany

Tom 57 dokumentów z różnych archiwów, m.in. Archiwum Akt Nowych, Archiwum Dokumentacji PRL, Ośrodka KARTA. Są to dokumenty pochodzące m.in. z MSW, KW PZPR w Radomiu, KC PZPR, radomskiej Prokuratury Wojewódzkiej. Zawiera obszerne źródłowe omówienie wydarzeń radomskich.

Tom "Czerwiec 1976 w materiałach archiwalnych" zawiera 57 krytycznie opracowanych, dotychczas niepublikowanych (z wyjątkiem jednego) dokumentów, które ukazują ówczesne wydarzenia w nowym świetle. Na zbiór - oprócz materiałów wytworzonych przez struktury MSW - składają się m.in. protokoły i informacje z posiedzeń KW PZPR w Radomiu, dyrektywy i informacje KC PZPR oraz sprawozdania Prokuratury Wojewódzkiej w Radomiu.
Bunt robotniczy, który pierwotnie miał podłoże czysto ekonomiczne, przekształcił się w protest społeczny, a nawet polityczny. W 97 zakładach produkcyjnych w 24 województwach wybuchły strajki. Uczestniczyło w nich ponad 71 000 osób. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do demonstracji ulicznych. Tylko w Radomiu do spacyfikowania robotniczej rewolty skierowano 1543 milicjantów i zomowców oraz kilkuset cywilnych funkcjonariuszy MSW. 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry