Nawigacja

Видання IPN укр

Debaty belwederskie

„Przede wszystkim Legiony…” – szósta debata historyków w Belwederze – 25 stycznia 2018

O polskim czynie zbrojnym z lat 1914–1918, ze szczególnym uwzględnieniem roli Legionów Polskich, dyskutowali 25 stycznia 2018 r. w Belwederze uznani historycy – w ramach kolejnej, szóstej już debaty organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP i Instytut Pamięci Narodowej w związku z przypadającym w 2018 r. 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości

 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #9 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #9
 • VI debata historyków w Belwederze. Profesorowie (od lewej): Włodzimierz Suleja (moderator), Andrzej Chwalba, Grzegorz Nowik, Janusz Cisek i Mariusz Wołos. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Profesorowie (od lewej): Włodzimierz Suleja (moderator), Andrzej Chwalba, Grzegorz Nowik, Janusz Cisek i Mariusz Wołos. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #2 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #2
 • VI debata historyków w Belwederze. Prof. Janusz Odziemkowski. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Prof. Janusz Odziemkowski. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #1 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #1
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #3 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #3
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #5 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #5
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #6 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #6
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #4 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #4
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #7 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #7
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #8 VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) #8
 • VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN) VI debata historyków w Belwederze. Fot. Marcin Jurkiewicz (IPN)

Wkład Legionów w walkę o wolną i suwerenną Ojczyznę przedstawili profesorowie: Andrzej Chwalba, Janusz Cisek, Mariusz Wołos, Grzegorz Nowik i Włodzimierz Suleja (moderator).

– Od 15 miesięcy podążamy śladem naszych przodków – zwrócił uwagę prezes IPN dr Jarosław Szarek, przypominając o pierwszej debacie w Belwederze, zorganizowanej jesienią 2016 r. w 100-lecie ogłoszenia Aktu 5 Listopada (5 listopada 1916 r.).

Od tamtego momentu – w ramach przygotowań do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Instytut zorganizował wiele przedsięwzięć wpisujących się w tę rocznicę. Ich kulminacją była uroczysta inauguracja w grudniu 2017 r. w Stróży (woj. małopolskie) Obchodów Stulecia Niepodległości, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. IPN włączył się także w wydarzenia organizowane w związku ze 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego.

Pod koniec 2017 r. ruszyły dwa nowe projekty Instytutu: konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”, skierowany do dzieci i młodzieży, którego celem jest upamiętnienie osób odznaczonych Medalami i Krzyżami Niepodległości, a także czteroletni cykl wykładów „Akademia Niepodległości”. Otwierając debatę belwederską, prezes IPN zaprosił do uczestnictwa w tych cyklicznych spotkaniach, w czasie których historycy omawiają drogę Polaków do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czasu I wojny światowej, kończąc na bilansie IIRP. – Dyskutujemy w małych miasteczkach – od Włodawy po Wejherowo, Bochnię czy Zieloną Górę. Co miesiąc spotykamy się w kilkunastu, kilkudziesięciu miejscach – mówił dr Szarek.

Jak zapowiedział, na 11 listopada 1918 r. – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości – zostanie wydany zapis wszystkich debat belwederskich. – Ale to nie będzie koniec, będziemy się spotykać przez następne lata, mówiąc o ważnym czasie walki o utrzymanie niepodległości i tworzenia fundamentów odrodzonego państwa polskiego – o tym wielkim wysiłku, którego podjęli się nasi przodkowie – podsumował prezes Instytutu.

Debata jest kontynuacją dyskusji z 20 października 2017 r. „Przede wszystkim Legiony… Czyn zbrojny 1914–1918”.

Zapis debaty:

Debaty belwederskie, czyli organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej i Kancelarię Prezydenta RP dyskusje w Belwederze – z udziałem wybitnych badaczy XX-wiecznych dziejów Polski – są ważną częścią przygotowań do obchodów jubileuszu 100-lecia powrotu Rzeczypospolitej na mapę świata.

– Każda z tych debat w Belwederze jest sama w sobie świętowaniem 100-lecia Niepodległości Polski – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, otwierając jedną z debat, poświęconą polskiej drodze do odzyskania bytu państwowego.

Dwuletni cykl debat zainaugurowała w listopadzie 2016 r. dyskusja o znaczeniu Aktu 5 listopada z 1916 r. Podczas kolejnych spotkań w Belwederze historycy rozmawiali m.in. o słynnym orędziu prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona wygłoszonym na temat przyszłości Polski w amerykańskim Senacie, zabiegach polskich dyplomatów, mężów stanu i przedstawicieli świata kultury na rzecz umiędzynarodowienia „sprawy polskiej”, a także o udziale Polaków w I wojnie światowej – walczących za sprawę narodową na różnych frontach.

 

Relacje z poprzednich debat:
do góry