Nawigacja

Видання IPN укр

Kongres Pamięci Narodowej

Poznaliśmy nazwiska twórców nagrodzonych podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

W dniach 13-15 kwietnia 2023, w ramach Kongresu Pamięci Narodowej, odbyła się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Zaprezentowane filmy wyróżniały się wysokim poziomem wrażliwości artystycznej, zajmującą treścią i ciekawą formą

  • 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”
    4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

Podczas festiwalu wyświetlono 26 krótko-, średnio- i pełnometrażowych filmów z całego świata, ukazujących zmagania jednostek lub społeczności z systemami totalitarnymi. Wśród nich znalazł się „Dom z drzazg” w reż. Simona Lerenga Wilmonta – nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny oraz kandydujący do tej nagrody film „Klondike” w reż. Maryny Er Gorbach. Nie zabrakło również produkcji Instytutu Pamięci Narodowej, takich jak „Czarny sufit” w reż. Arkadiusza Biedrzyckiego czy „Stanisław Helski. Dlatego” w reż. Michała Torza.


Film „Czarny sufit”

Podczas festiwalu wyłoniono zwycięskie produkcje. W konkursie znalazły się filmy wybitne, różnorodne, poruszające wiele aspektów związanych z totalitaryzmem. Ich poziom artystyczny i merytoryczny był bardzo wysoki, dlatego Jury miało bardzo trudne zadanie. Ostatecznie nagrodę główną w konkursie filmów pełnometrażowych otrzymał Viesturs Kairiss za film pt. „Styczeń”.

W wybitny sposób ukazany został w nim portret młodego człowieka poszukującego swojej tożsamości w czasach wielkich zmian ładu światowego i epoce rozpadu imperium totalitarnego, jakim był Związek Sowiecki. Jury nagrodziło dzieło za jego kompletność, za fenomenalne zdjęcia i doskonałą reżyserię. W filmie możemy podziwiać bardzo dobrą grę aktorską oraz doskonale zrealizowane zdjęcia, autorstwa polskiego operatora – Wojciecha Staronia.


Zwiastun filmu „Styczeń”

W konkursie filmów krótko- i średniometrażowych nagrodę za pierwsze miejsce otrzymał Miłosz Kozioł, reżyser filmu pt. „Rotmistrz Pilecki”. Produkcja w formie siedmiu aktów, w sposób syntetyczny pokazuje losy Witolda Pileckiego, jego dramatyczne wybory życiowe, motywacje i tragiczną śmierć. Obraz został doceniony za wyjątkową warstwę artystyczną oraz oryginalny pomysł na przedstawienie sylwetki rtm. Pileckiego, który może być zrozumiały także dla widza zagranicznego. Ekranizacja zawiera w sobie duży ładunek edukacyjny i jest bez wątpienia wartościowym materiałem dla nauczycieli.

Film „Rotmistrz Pilecki”

Nagrodę im. Janusza Kurtyki otrzymała Vedrana Pribačić za film pt. „Bigger than trauma”, który ukazuje walkę kobiet, ofiar okrutnych gwałtów doznanych w czasie wojny na Bałkanach, zmagających się z ogromną traumą i poszukujących harmonii życia. Nagroda przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej za upamiętnienie ofiar i przypomnienie o zbrodniach totalitaryzmów.


Zwiastun filmu „Bigger than trauma”

Nagroda publiczności trafiła do Ove Musting za film pt. „Kalev”. To autobiograficzne spojrzenie na przewroty polityczne na początku lat 90. XX w., które zmieniły życie mieszkańców byłego Związku Sowieckiego.

Jazis i jego przyjaciele Anna i Zeps są ambitnymi filmowcami, próbującymi realizować swoje marzenia o kręceniu filmów i cieszeniu się wolnością młodej dorosłości, gdy upadek systemu politycznego w regionie pogrąża ich plany, więzy rodzinne i przyjaźń. Ich doświadczenie i uczestnictwo w pokojowym oporze staje się decydującym momentem ich dorastania. To niestety wciąż aktualna historia o sztuce, miłości i wojnie.

 


Zwiastun filmu „Kalev”

Dodatkowo uczestnicy wydarzenia mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach z twórcami wyświetlanych filmów oraz dyskusjach: „Wojna oczami dzieci”, „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro” oraz „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”. Ich zapis można obejrzeć na naszym kanale IPNtv.

Dyskusja „Wojna oczami dzieci”

 

Dyskusja „Trudna przeszłość-nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie”

 

Dyskusja „Więcej niż 20 tysięcy. Prawdziwa skala Zbrodni Katyńskiej”

Link do playlisty

do góry