Nawigacja

Видання IPN укр

Kongres Pamięci Narodowej

4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” – Kongres Pamięci Narodowej, 13–15 kwietnia 2023

Już 13–15 kwietnia podczas Kongresu Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Trzy dni wydarzenia wypełnią projekcje nagradzanych filmów, ale też spotkania z twórcami oraz warsztaty edukacyjne.

Jak pokazuje nam rzeczywistość, świat przepełniony jest ideami, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim dramatyczne losy zwykłych ludzi – takich, jak my. To machina zasilana strachem i terrorem, narastająca przemoc nieludzkiego systemu wobec tych, którzy pragną zachować swoją wolność i godność.

25 filmów, w tym kandydaci do Oscara

W XX-wiecznych dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulamy obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

Tegoroczna, 4. edycja festiwalu odbędzie się podczas wyjątkowego wydarzenia jakim jest Kongres Pamięci Narodowej. Podczas festiwalu zaprezentujemy 25 produkcji, wyselekcjonowanych z różnych zakątków świata. Będą to zarówno krótko-, jak i pełnometrażowe filmy, w tym także nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg” oraz kandydaci do tej nagrody:

  • „Klondike” (Ukraina),
  • „Styczeń” (Łotwa),
  • „Kalev” (Estonia)

Większość z prezentowanych produkcji to polskie premiery takie jak: „Stanisław Helski. Dlatego”, „The City and the city”, „The Northeast Winds”, „We have left”.
Sprawdź cały repertuar na stronie kongrespamiecinarodowej.pl.

Wydarzenia towarzyszące

Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu.

Podczas 4. edycji festiwalu odbędą się panele dyskusyjne, w których eksperci poruszą następujące zagadnienia:

  • „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro” 
  • „Wojna oczami dzieci”
  • „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”

Zadbaliśmy także o to, aby uczestnicy festiwalu mieli możliwość spotkania się z twórcami filmów takich jak: „Rotmistrz Pilecki 2022”, „Czarny sufit”, „Stanisław Helski. Dlatego”, „Pokojówka” czy „Marsz cieni”. 

 

 

Nauczycieli i edukatorów zainteresowanych wykorzystaniem archiwaliów w swojej pracy z młodymi ludźmi zachęcamy do udziału w warsztatach „Jak korzystać z archiwum IPN w pracy edukacyjnej?”, które odbędą się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r.. Udział w warsztatach jest bezpłatny po uprzednim zgłoszeniu. Nabór trwa do 5 kwietnia 2023 r. (szczegóły).

Podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” zaprezentujemy również efekty lubianych i cenionych warsztatów „Twórcza Archiwa”, które odbyły się w dniach 31 marca – 2 kwietnia br. Uczestnicy zajęć nauczyli się podstaw montażu oraz opowiadania historii w twórczy sposób. Podczas festiwalu zaprezentujemy wybrane filmy stworzone przez uczestników.

* * *

Zapraszamy w dniach 13–15 kwietnia na PGE Narodowy w Warszawie. Wstęp na Festiwal „Echa Katynia” jest wolny po uprzedniej rejestracji na stronie kongrespamiecinarodowej.pl.

 

do góry