Nawigacja

Aktualności

Jak korzystać z archiwum IPN w pracy edukacyjnej? Warsztaty dla edukatorów i nauczycieli

Zgłoszenia do 5 kwietnia 2023 r.

Zajmujesz się edukacją historyczną? Pracujesz z archiwaliami? Uczysz języka polskiego lub historii? Planujesz wykorzystać film w swojej pracy edukacyjnej? Chcesz wiedzieć jakie archiwalne zasoby fotograficzne oraz audio-video posiada Instytut Pamięci Narodowej i jak się wśród nich poruszać?

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na bezpłatne warsztaty w formie masterclass zatytułowane „Jak korzystać z archiwów IPN w pracy edukacyjnej”. Warsztaty, które będą jednym z wydarzeń towarzyszących IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Echa Katynia" oraz Kongresu Pamięci Narodowej skierowane są do edukatorów i nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem archiwaliów w swojej pracy z młodymi ludźmi.

Podczas warsztatów specjaliści i eksperci z działu Archiwum IPN opowiedzą i zaprezentują jakiego rodzaju materiały audio-video oraz fotograficzne można znaleźć w zasobach archiwalnych Instytutu, przybliżą różne dostępne rodzaje dokumentacji. Archiwiści i specjaliści z IPN opowiedzą także o tym, jak wyszukiwać informacje w aplikacjach Cyfrowego Archiwum. Dodatkowo filmowcy i doświadczeni edukatorzy filmowi zaprezentują inspiracje, jak włączać te materiały do pracy edukacyjnej, czy to w postaci warsztatów filmowych czy jako element lekcji historii lub języka polskiego. Całość spointuje omówienie zagadnień związanych z prawami autorskimi i prawnymi aspektami wykorzystania materiałów archiwalnych w procesach edukacyjnych.

Te wyjątkowe warsztaty odbędą się na żywo na PGE Narodowym w Warszawie, w sobotę, 15 kwietnia 2023 r., w godzinach 10:00–12:30.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń (nabór do 5 kwietnia 2023 r.).

Zgłoszenia wraz z wypełnionym formularzem RODO prosimy kierować na adres: totalitaryzmy@ipn.gov.pl.

Warsztaty poprowadzą:

część I: Archiwum

  • Magdalena Mołczanowska  absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych w zakresie komunikacji społecznej i mediów (IBL PAN), naczelnik wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej AIPN. W archiwum Instytutu odpowiada m.in. za organizację działań edukacyjnych i promocję zasobu archiwalnego. Od 2016 r. prowadzi, organizowane wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, warsztaty dla nauczycieli i edukatorów. Koordynuje przygotowanie warsztatów dla studentów i odpowiada za organizację edukacyjnych Dni otwartych dla szkół;
  • Radosław Poboży  absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego, kustosz w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2006 r. w Archiwum IPN odpowiedzialny za opracowanie i digitalizację dokumentacji filmowej. Autor wielu artykułów popularnonaukowych z zakresu działalności komórki filmowej Biura „B” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Współautor współczesnej wersji filmu realizowanego staraniem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce z wycieczki do Polski z 1927 r.;
  • Konrad Wiesław Ślusarski – absolwent archeologii na Akademii Teologii Katolickiej (ob. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), od 2002 r. pracownik Archiwum IPN. Specjalizuje się w tematyce II wojny światowej, sił zbrojnych III Rzeszy i fotografii z tego okresu, autor publikacji naukowych i popularnonaukowych prezentujących zasób fotografii zgromadzonych w AIPN. 

część II: Materiały archiwalne w edukacji

  • Jarosław Wszędybył reżyser, scenarzysta, w swoich pracach filmowych chętnie korzysta z różnego rodzaju materiałów archiwalnych i technik found footage.
  • Karolina Śmigiel producentka filmowa, członkini zarządu UNI-SOLO Studio, członkini i współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, członkini Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.
do góry