Nawigacja

Historia z IPN

Historia online: „Myśl społeczno-polityczna Solidarności” – wykład prof. Krzysztofa Brzechczyna

Na kanale IPN TV w serwisie YouTube uruchomiliśmy playlistę pod nazwą #historiaonline. Nasi historycy z całej Polski w trakcie krótkich prelekcji opowiadają o ciekawych i często nieznanych wydarzeniach z historii Polski XX wieku

 

Myśl społeczno-polityczna Solidarności. Cz. 1: l. 1980-1981
wykład prof. Krzysztofa Brzechczyna

W wykładzie przedstawiono oryginalność, wymiary i fazy ewolucji solidarnościowej myśli społeczno-politycznej. W myśli społeczno-politycznej Solidarności widoczne były elementy zaliczane tradycyjnie do prawicowej i lewicowej refleksji politycznej.

Ponadto zakłada się, że myśl solidarnościowa (jak każdego innego ruchu społecznego) może być rozpatrywana w czterech wymiarach: normatywnym, deskryptywnym, pragmatycznym i mobilizacyjnym. Tak rozumiana myśl programowa ewoluowała przez trzy stadia: rewindykacyjne, reformistyczno-gospodarcze i kooptacyjno-polityczne.

 

Myśl społeczno-polityczna Solidarności. Cz. 2: l. 1981-1986
wykład prof. Krzysztofa Brzechczyna

W wykładzie przedstawiono najważniejszej dyskusje programowe Solidarności w okresie wprowadzenia stanu wojennego (13 grudnia 1981-31 grudnia 1982), jego zawieszenia (od 31 grudnia 1982) i zniesienia 22 lipca 1983 oraz w okresie prób komunistycznej normalizacji (1983-wrzesień 1986).

W okresie stanu wojennego w myśli społeczno-politycznej podziemnej Solidarności dominowały dwie koncepcje: strajku generalnego i długiego marszu. Natomiast w latach 1983-1986 nastąpiła programowa dywersyfikacja ruchu. Mianowicie w myśli solidarnościowej , obok kompromisowego i zarazem umiarkowanego nurtu reprezentowanego przez TKK NSZZ "Solidarność" i Lecha Wałęsy wyłonił i rozwijał się nurt prawicowo-ugodowy (np. zespoły redakcyjnego „Głosu”, i „Polityki Polskiej” oraz Grupa Publicystów Politycznych) i radykalno-niepodległościowy (np. Organizacja Solidarność Walcząca, Liberalno-Demokratyczna Partia Niepodległość, Grupa Polityczna „Wyzwolenie”, Ruch Społeczny „Wolność, Sprawiedliwość Niepodległość”).

 

Myśl społeczno-polityczna Solidarności. Cz. 3: l. 1986-1989
wykład prof. Krzysztofa Brzechczyna

Przedmiotem prelekcji jest prezentacja historii głównych nurtów w NSZZ „Solidarność” w latach 1986-1989, między innymi genezy Grupy Roboczej Komisji Krajowej i przygotować do Okrągłego Stołu.

Historia online na portalu przystanekhistoria.pl
do góry