Nawigacja

Wystawy

Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej

Ekspozycja poświęcona została agresji Armii Czerwonej na Polskę w czasie II wojny światowej. Na planszach wystawienniczych zaprezentowano m.in. sowiecko-niemiecką współpracę we wrześniu 1939 r., tragiczny los osadników wojskowych na Kresach Wschodnich, walki oddziałów polskich z wkraczającymi jednostkami Armii Czerwonej, losy ochotników – obrońców Grodna, których symbolem stał się 13-letni Tadzio Jasiński, który zginął przywiązany do pancerza sowieckiego czołgu jako „żywa tarcza”, zajęcie Wilna.

Wystawa powstała na podstawie materiałów uzyskanych ze zbiorów prywatnych, z archiwów w Grodnie i Mińsku. Wystawie towarzyszyło multimedialne wydawnictwo, zawierające elektroniczną wersję wystawy oraz płytę DVD z notacjami świadków historii, opowiadających o wkroczeniu Sowietów.

Wystawę otwarto 17 września 2009 r. w centrum Białegostoku przed kinem „Ton” w ramach obchodów 70 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. W uroczystościach uczestniczył prezes IPN dr hab. Janusz Kurtyka, metropolita ks. abp. Edward Ozorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wojewoda podlaski Maciej Żywno, marszałek województwa Jarosław Dworzański i prezydent Białegostoku dr hab. Tadeusz Truskolaski. Po otwarciu wystawy, w wypełnionym po brzegi kinie „Ton” zaprezentowano film „Liczył się tylko honor” w reżyserii Eugeniusza Szpakowskiego, zrealizowany z inicjatywy białostockiego oddziału IPN przez Telewizję Polonia.

do góry