Nawigacja

Wystawy

Życie na papierze. Niemiecka okupacja Rzeszowszczyzny w afiszach, obwieszczeniach i plakatach (1939–1944)

  • 1
  • 2
  • 3
  • 5

3 września 2007 r. w rzeszowskim oddziale IPN otwarta została unikatowa wystawa „Życie na papierze. Niemiecka okupacja Rzeszowszczyzny w afiszach, obwieszczeniach i plakatach (1939–1944)”.

Celem wystawy jest wprowadzenie dzisiejszego widza w atmosferę okupacyjnej rzeczywistości i zaprezentowanie mu często nieznanych dokumentów, będących odzwierciedleniem sytuacji na okupowanych terenach. Afisze, plakaty i obwieszczenia okupacyjne były jednym z zewnętrznych przejawów działalności niemieckiego aparatu administracyjnego i policyjnego.

Umożliwiały one z jednej strony przekazanie aktualnych informacji, zarządzeń i wyroków, z drugiej zaś stanowiły specyficzny rodzaj propagandy wizualnej, przy czym znajdowały się wśród nich też plakaty stricte propagandowe. Wszechobecność plakatów na ulicach okupowanych miejscowości i szeroki zakres spraw, jakich one dotyczyły, sprawiały wrażenie wszechwładzy i nieograniczonych możliwości okupanta. Praktycznie każdy aspekt codziennego życia znajdował w nich odzwierciedlenie. Od wojskowych przepisów w sprawie zaciemniania, po informacje o występach niemieckiego cyrku. Od zakazu zrywania niedojrzałych owoców, po listy osób rozstrzelanych.  Prezentowane materiały stanowią wybór ze zbiorów Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Archiwum Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i Muzeum w Przeworsku. Tytułowe „Życie na papierze” jest próbą ukazania współczesnemu odbiorcy, jak głęboko niemiecka administracja okupacyjna ingerowała w życie ludzi znajdujących się pod jej zwierzchnością. Wystawa jest też zapowiedzią albumu o tym samym tytule, którego autorzy skupią się na propagandowym aspekcie informacji znajdujących się na obwieszczeniach, plakatach i afiszach okupacyjnych.


 

do góry