Nawigacja

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej opiekuje się grobami poległych i pomordowanych

Do ustawowych obowiązków Instytutu Pamięci Narodowej należy prowadzenie działalności związanej z upamiętnianiem historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą, a także miejsc walk i męczeństwa innych narodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród wielu prac, które Instytut podejmuje w tym zakresie, bardzo ważna jest opieka nad grobami poległych i pomordowanych, a przez to zachowanie pamięci o nich w świadomości społecznej.

Staraniem Instytutu Pamięci Narodowej wykonano remonty blisko 80 grobów i miejsc pamięci. Oto przykłady najnowszych działań mających na celu przywrócenie godnego stanu miejscom pochówku.

Jednym z odnowionych w ostatnim czasie jest grób pierwszej i najmłodszej ofiary stanu wojennego Antoniego Browarczyka w Gdańsku.

 

 

11 sierpnia 2019 w Trzebieszowie Drugim odbyły się uroczystości upamiętniające ppor. Antoniego Dołęgę ps. „Znicz”, żołnierza Wojska Polskiego i podziemia niepodległościowego. Podczas uroczystości poświęcony został nagrobek podporucznika, który w całości został sfinansowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

 

 

Instytu Pamięci Narodowej wykonał prace remontowe przy grobie wojennym mieszkańców wsi Zubki Małe, zamordowanych przez Niemców we wrześniu 1939 r. znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Krzemienicy (gm. Czerniewice, pow. tomaszowski, woj. łódzkie). Zdemontowano zniszczony nagrobek wraz z fundamentem i w jego miejsce wykonano nowy – z krzyżem i inskrypcją oraz nazwiskami pomordowanych. 

 

 

We wrześniu 2019 r. zakończono urządzanie na nowo grobu mjr. Władysława Jaskólskiego, który poległ w walce z Niemcami 16 września 1939 r. podczas ewakuacji Twierdzy Brześć. Grób znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Czerwonego Krzyża w Terespolu.

 

 

Zakończył się także remont mogiły zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 r., zlokalizowanej na cmentarzu parafialnym w miejscowości Górecko Kościelne (gm. Józefów pow. biłgorajski woj. lubelskie). W mogile spoczywają: strz. Władysław Kurzejak, kpt. Ryszard Radzikowski, ppor. Józef Kołodziejski, kpr. Eugeniusz Zemlik, kpr. Buczkowski, strz. Zbigniew Żewski, ppor. Władysław Biernat oraz 7 NN.

 

 

Katowicki pion Upamiętniania Walk i Męczeństwa przeprowadził remont grobu weterana powstań śląskich Emila Walesy na cmentarzu parafialnym w Chorzowie Starym przy ul. Kalusa.

 

 

do góry