Nawigacja

Aktualności

Czwarta rocznica śmierci Jana Olszewskiego

W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające Jana Olszewskiego, zmarłego 7 lutego 2019 r. premiera, powstańca warszawskiego, obrońcę opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, posła do Sejmu I, III i IV kadencji, doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odznaczonego w 2009 r. Orderem Orła Białego.

Uroczystości w czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – Warszawa, 7 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Uroczystości w czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego – Warszawa, 7 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prezes IPN dr Karol Nawrocki. Uroczystości w czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – Warszawa, 7 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Uroczystości w czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – Warszawa, 7 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Uroczystości przy pomniku Jana Olszewskiego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – Warszawa, 7 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Uroczystości przy pomniku Jana Olszewskiego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – Warszawa, 7 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Uroczystości w czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego – Warszawa, 7 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 złożeniem kwiatów na grobie byłego premiera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Następnie, o godz. 14.00 kwiaty i wiązanki złożono przed pomnikiem Jana Olszewskiego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cześć pamięci wybitnego męża stanu oddali m.in. przedstawiciele Sejmu, Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów. W uroczystościach wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

* * *

 Jan Olszewski 1930–2019

(fot. Piotr Życieński/IPN)

 

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową (stryjeczny brat matki Stefan Okrzeja tworzył Organizację Bojową PPS – stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r., stał się symbolem walki o sprawę polską).

Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów. W Powstaniu Warszawskim miał pełnić funkcję łącznika, ale szybkie zakończenie walk na Pradze pozbawiło go możliwości czynnego udziału. Po wkroczeniu Sowietów do Polski przez rok uczestniczył w antykomunistycznej konspiracji. Po zakończonych studiach prawniczych, bronił w najgłośniejszych procesach politycznych lat 60., 70. i 80. Od samego początku był w pełni zaangażowany w kształtującą się opozycję niepodległościową. Został m.in. doradcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej/Komisji Krajowej „Solidarności” NSZZ „Solidarność” i Regionu Mazowsze.

Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Odmówił objęcia z ramienia tzw. strony społecznej stanowiska przewodniczącego „podstolika” do spraw reformy prawa i sądów przy „okrągłym stole”.

6 grudnia 1991 r. stanął na czele pierwszego niekomunistycznego rządu odrodzonej Polski. Jego rząd zrealizował uchwałę lustracyjną z 28 maja 1992 r. 4 czerwca 1992 r. został obalony przez obrońców „okrągłego stołu”. Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r.

Pozostanie w naszej pamięci jako niepokorny patriota i depozytariusz wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej.

Polecamy materiały Instytutu Pamięci Narodowej o Janie Olszewskim:

Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił Jana Olszewskiego poprzez sfinansowanie w 2019 roku nagrobka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Natomiast w 2020 roku, jako integralną część pomnika nagrobnego, staraniem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN została dodana rzeźba z podobizną Jana Olszewskiego.

Zebranie działaczy grupy NSZZ „Solidarność”, obok mec. Jana Olszewskiego Bronisław Geremek i Władysław Siła-Nowicki (AIPN)
Konferencja prasowa Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, zajezdnia MZK przy ul. Młynarskiej w Warszawie, z udziałem m.in. mec. Jana Olszewskiego, 23.04.1981 r. (AIPN)
Pogrzeb Kazimierza Moczarskiego, październik 1975 r. (AIPN)

 

 

do góry