Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: Zbrodnie sądowe stanu wojennego. Podsumowanie rocznych działań procesowych prokuratorów IPN – 16 grudnia 2022

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

„Przystanek Historia” w Polskim Radiu

Zbrodnie sądowe stanu wojennego. Podsumowanie rocznych działań procesowych prokuratorów IPN

We wrześniu 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej wraz z dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazali opinii publicznej, że prokuratorzy Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu otrzymali materiały dotyczące 143 wyroków wydanych przez sądy wojskowe w oparciu o przepisy dekretu o stanie wojennym celem oceny ich legalności.

Zadanie prokuratorów IPN polegało na zbadaniu, czy w sprawach tych mogło dojść do naruszeń prawa wyczerpujących znamiona zbrodni komunistycznych. Gość: prok. Andrzej Pozorski, zastępca Prokuratora Generalnego – dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

W audycji także: 

– 10-lecie rozpoczęcia prac na warszawskiej „Łączce”, gdzie w latach 40. i 50. ubiegłego wieku pochowano ofiary zbrodni komunistycznych, przywracanie pamięci o żołnierzach wyklętych i ich godny pochówek. Gość: prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, p.o. dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

– Książka: Jarosława Molendy, „Alfred Szklarski – sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego. Książki o przygodach Tomka Wilmowskiego zachwyciły nastolatków i zapewniły Alfredowi Szklarskiemu sukces, którego w Polsce nie udało się później długo powtórzyć żadnemu autorowi piszącemu dla młodzieży. Łączny nakład sagi wyniósł ponad 10 milionów egzemplarzy, a pisarz, znany początkowo głównie na Śląsku, zyskał międzynarodowy rozgłos – jego powieści tłumaczono na kilkanaście języków. Powołany do życia przez Szklarskiego bohater, przemierzający najodleglejsze krainy, doskonale orientujący się w ich historii, kulturze oraz zwyczajach, musiał przykuwać uwagę, być wzorem do naśladowania i – zarazem – obiektem zawiści. Powieści uczyły nie tylko geografii i historii, ale także męstwa i prawdziwej przyjaźni. Kształtowały wyobraźnię paru pokoleń młodych czytelników. Co wiemy o ich autorze? Jego portret, który otrzymujemy, może zaskakiwać. Gość: Jarosław Molenda.

– Wybrane wydarzenia organizowane przez IPN i artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

POSŁUCHAJ

Poprzednia audycja: „Przystanek Historia”, 23 listopada 2022

Odcinki archiwalne na portalu przystanekhistoria.pl

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzy.

do góry