Nawigacja

Uroczystości

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 22 marca 2019

Dotychczas w województwie śląskim przyznano Krzyż Wolności i Solidarności ok. 850 działaczom.

22 marca 2019 r. w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych ponad dwudziestu działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Podczas uroczystości pośmiertnie został odznaczony m.in. Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2007–2010 Sławomir Skrzypek, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek mówił – „To spotkanie ma szczególny charakter – ponad 90 proc. odznaczonych dzisiaj to działacze NZS, i to z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, więc to spotkanie środowiskowe w pewnym sensie. Z tego regionu pochodziła ekipa rządząca w latach 70. Polską - działacze PZPR, Edward Gierek. Tu presja ideologiczna na uniwersytety była najsilniejsza i represje, jakim poddano działaczy NZS, były najsilniejsze w Polsce. Na 410 internowanych działaczy NZS co czwarty pochodził z regionu śląskiego, a 56 było z Uniwersytetu Śląskiego" - dodał.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Jan Jurkiewicz, należący do czołowych działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – „Inaczej wyglądamy niż trzydzieści lat temu, ale wewnątrz sporo żaru z tamtego czasu się zachowało. NZS dla naszego pokolenia to była wielka przygoda, szkoła życia, patriotyzmu, możliwość spotkania wspaniałych, odważnych, pełnych energii ludzi" - powiedział.

Uroczytość zakończyła się koncertem Mirosława Kańtora, wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali „Mury“ Jacka Kaczmarskiego.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Lista osób odznaczonych:

Magdalena Bartkiewicz-Podgórska

Sławomir Czyż

Adam Gorszanów

Tomasz Górski

Jędrzej Jędrych

Jan Jurkiewicz

Jarosław Karkosz

Piotr Kos 

Paweł Kozłowski

Jędrzej Lipski

Zenon Lis

Marek Łukomski

Marian Majcher

Wojciech Niedźwiedź

Mariusz Siembiga

Dorota Sochiera

Sławomir Sowa 

Witold Trólka

Krzysztof Walasek

Piotr Wiesiołek

Krzysztof Wojciechowski

Maciej Wojciechowski

 

Pośmiertnie:

Tomasz Iwicki  

Sławomir Skrzypek 

 

 

do góry