Nawigacja

Nazwy do zmiany

ul. Rutkowskiego Władysława

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

Władysław Rutkowski (1916-1946), funkcjonariusz MO w latach 1945-1946

Ur. 21 czerwca 1916 r. w Ptaszkowie, gm. Grodzisk. Syn Antoniny i Jana. Ukończył 5 klas szkoły powszechnej, a następnie szkołę podoficerską 22 Pułku Ułanów Podkarpackich w Garnizonie w Brodach. Przed wojną nie pracował. Jego ojciec był zarządcą majątku Ptaszkowo.

Od października 1938 r. do 28 września 1939 r. Rutkowski służył w 7 Pułku Strzelców Konnych w stopniu kaprala. Został ranny w bitwie nad Bzurą. Brał udział w obronie Warszawy i tam dostał się do niewoli niemieckiej. 15 października został zwolniony i wrócił do Ptaszkowa. W czasie okupacji pracował jako robotnik rymarski  w Ptaszkowie.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej zgłosił się do służby w Milicji Obywatelskiej, podległej komunistycznemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Został członkiem PPR. Od stycznia 1945 r. zatrudniony w służbie śledczej w Komendzie Powiatowej MO Nowy Tomyśl. Następnie został przeniesiony do posterunku MO w Granowie, gdzie brał udział w walkach z podziemiem niepodległościowym.

31 sierpnia 1946 r. Rutkowski w czasie konwojowania aresztowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego został śmiertelnie postrzelony przez Witolda Stankowskiego. Ten ostatni także zginął na miejscu, zastrzelony przez innego funkcjonariusza MO.

(ELPzn)

do góry