Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

11 listopada obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie

11 listopada 2019 r. w Rzeszowie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Podczas uroczystości został odsłonięty i poświęcony pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. 
 
Główne uroczystości odbyły się pod nowo odsłoniętym pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedziła je msza święta w kościele farnym pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Pomnik przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance liczy osiem metrów wysokości monument stoi na placu Wolności, który przed wojną nosił imię Piłsudskiego.
 
Na zakończenie uroczystości odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Uczestnicy uroczystości, w tym m.in. wojewoda, marszałek, prezydent miasta, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na czele z dr. Dariuszem Iwaneczko dyrektorem oddziału i dr. Piotrem Szopą z OBUWiM,  służb mundurowych i różnych organizacji złożyli przed pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Na koniec odbyła się uroczysta defilada Al. Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.
 
Po południu odbył się na rzeszowskim Rynku koncert „Rzeszów Śpiewa Patriotycznie”. Zabrzmiały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. 
 
Inicjatorem monumentu był Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Część kwoty na jego budowę pochodziła ze zbiórki publicznej, a takze od władz miasta, od marszałka województwa oraz z Instytutu Pamięci Narodowej. W cokole wmurowano urnę z ziemią z Zułowa - rodzinnej miejscowości Józefa Piłsudskiego na Litwie i kapsułę czasu z listem dla potomnych, w którym zawarto przesłanie, aby troszczyli się o Polskę. 
W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, który działa przy IPN, należeli do członków Komitetu Budowy Pomnika. Podczas uroczystości wręczono im Krzyże honorowe Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego, które otrzymali: Bogusława Buda, Katarzyna Milcarek-Mróz, Piotr Jah i Zbigniew Sycz.
 
Fot. Katarzyna Gajda-Bator
do góry