Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Hołd i chwała naszym Matkom. Odsłonięcie tablicy w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – Wrocław, 25 listopada 2018

25 listopada 2018 roku w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu odbyło się odsłonięcie tablicy memoratywnej poświęconej Matkom. W uroczystości wziął udział dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu, który podkreślił ogromną rolę kobiet w budowaniu niepodległości.

–  Nie tylko ojcowie, ale nade wszystko matki niepodległości są źródłem tej siły, która pozwoliła tę niepodległość wywalczyć i która pozwala nam tę niepodległość dzisiaj przeżywać – powiedział dr Drogoń.  - Hołd i Chwała należy się wszystkim Matkom, których trud wychowania, poświęcenie i wpajanie wartości, determinacja i wola trwania w Duchu Polskości, zarówno w mrokach zaborczych fal rusyfikacji i germanizacji, w okresie walk o granice na wschodzie i zachodzie, w powstaniach narodowych, w determinacji budowy społeczeństwa i gospodarki w II RP, jak i w tragedii sowieckich katorg, ukraińskiej rzezi, eksterminacji w niemieckich obozach koncentracyjnych, pohańbienia i brutalnej śmierci w niezliczonych miejscach nieludzkiej ziemi. To one budowały Ducha Pokoleń Niepodległej, dawały życie i wychowywały Tych, którzy nawet w najbardziej skrajnych warunkach  „zachowali się jak trzeba” - zaznaczył dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu.

W wydarzeniu wzięli udział kombatanci, przedstawiciele Związku Sybiraków na czele z prezesem Stanisławem Błońskim, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu oraz licznie zgromadzeni wrocławianie.

Tablicę ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa we Wrocławiu w setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Więcej zdjęć na stronie IPN Wrocław.

  • (fot. IPN Wrocław)
  • (fot. IPN Wrocław)
  • (fot. IPN Wrocław)
  • (fot. IPN Wrocław)
do góry