Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

10.07.2023

Centralne uroczystości kresowe Narodowego Dnia Pamięci Ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP – Warszawa, 9 lipca 2023

fot. MN/BUWiM IPN
fot. MN/BUWiM IPN
fot. MN/BUWiM IPN
fot. MN/BUWiM IPN

W niedzielę 9 lipca w Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. To wydarzenie, zorganizowane przez środowiska i organizacje kresowe, poprzedziło tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. W imieniu prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego wziął w nim udział dyrektor BUWiM Adam Siwek.

Dyrektor Adam Siwek złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, oddając hołd wszystkim polskim Ofiarom pomordowanym 80. lat temu w ramach Zbrodni Wołyńskiej.

Po zakończeniu uroczystości na placu Józefa Piłsudskiego, odbył się Marsz Kresowy. Ulicami Warszawy przeszli przedstawiciele środowisk kresowych i patriotycznych. Marsz zakończył się pod Katedrą Polową WP, gdzie następnie odprawiona została msza św. w intencji Ofiar ludobójstwa.

* * *

11 lipca 1943 o świcie oddziały UPA – zbrojne ramię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów frakcji Stepana Bandery (OUN-B)  – przeprowadziły skoordynowane i brutalne uderzenie. Zaatakowały jednocześnie 99 polskich wsi w pow. kowelskim, włodzimierskim, horochowskim i częściowo łuckim. Doszło tam do nieludzkich rzezi ludności cywilnej i zniszczeń. Wsie były palone, a dobytek grabiony.

Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8000 Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. W latach 1943–1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia.

Dla upamiętnienia tego dnia, co roku, 11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

do góry