Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

79. rocznica likwidacji żydowskiego getta – Lublin, 9 listopada 2021

W 79. rocznicę likwidacji żydowskiego getta na Majdanie Tatarskim Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie  w imieniu swoim oraz Dyrektora lubelskiego Oddziału IPN złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia. Kwiaty i znicze zostały złożone wspólnie z przedstawicielami władz województwa, Wojewody Lubelskiego, miasta Lublina, Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Państwowego Muzeum na Majdanku.

Rankiem 9 listopada 1942 r. niemieckie oddziały SS pod dowództwem SS-Obersturmführera Hermanna Worthoffa otoczyły getto, a następnie rozpoczęły wypędzanie ludzi z domów. Niemcy dokonywali doraźnych egzekucji na cywilach, rozstrzeliwali członków Judenratu i żydowskiej policji oraz dokonali mordu na chorych i bezbronnych dzieciach znajdujących się w szpitalu. Pozostali zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie po tzw. selekcji, zostali zamordowani w komorach gazowych.

Pomnik przy zbiegu ulic Niecałej i Radziwiłłowskiej poświęcony jest nie tylko Żydom zamordowanym w Lublinie, ale także tym, którzy ponieśli śmierć w niemieckich obozach i miejscach straceń na terenie Lubelszczyzny.

do góry