Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Pogrzeb nieznanych żołnierzy sowieckich poległych w walkach o Lublin w Lipcu 1944 r. – Chełm, 9 czerwca 2021

  • Pogrzeb nieznanych żołnierzy sowieckich poległych w walkach o Lublin w Lipcu 1944 r. – Chełm, 9 czerwca 2021
  • Pogrzeb nieznanych żołnierzy sowieckich poległych w walkach o Lublin w Lipcu 1944 r. – Chełm, 9 czerwca 2021
  • Pogrzeb nieznanych żołnierzy sowieckich poległych w walkach o Lublin w Lipcu 1944 r. – Chełm, 9 czerwca 2021

9 czerwca na cmentarzu wojennym i wojskowym Pokrówka w Chełmie (dawniej Strupin Łanowy) zostały pochowane szczątki ośmiu nieznanych żołnierzy sowieckich odnalezione podczas prac budowlanych jesienią 2018 r.

Szczątki znajdowały się pierwotnie w rejonie ulicy Dywizjonu 303 na wysokości ul. Wyścigowej i zostały odkryte podczas jej przebudowy w roku 2018. Są to tereny sąsiadujące z kompleksem wojskowym dawnego tzw. obozu południowego, w którym znajdowały się m.in. składy amunicji, wykorzystywane również przez niemieckich okupantów. W jednej z dwóch odkrytych podczas prac nieoznakowanych mogił znajdowały się przemieszane i niekompletne szczątki kostne nalężące do co najmniej 8 osób, z których 6 można było zidentyfikować jako należące do mężczyzn, a w pozostałych 2 przypadkach identyfikacja płci nie była możliwa. W oparciu o znajdujące się przy nich pozostałości wyposażenia biegły ocenił, że należały najprawdopodobniej do żołnierzy sowieckich. W znajdującym się w pobliżu drugim grobie ujawniono szczątki 3 żołnierzy niemieckich. Walki o Lublin toczyły się w dniach 22-24 lipca 1944 r. i nie jest to pierwszy przypadek odnalezienia pogrzebanych w pośpiechu i nie objętych powojennymi ekshumacjami poległych żołnierzy ACz.

Cmentarz wojenny w Strupinie Łanowym został założony około roku 1880 dla potrzeb istniejącego wówczas w Chełmie garnizonu wojsk rosyjskich. Na cmentarzu znajdują się liczne mogiły zbiorowe i indywidualne żołnierzy armii: rosyjskiej, austrowęgierskiej, niemieckiej, sowieckiej i polskiej, poległych  w latach I i II wojny światowej, a także żołnierzy zmarłych w okresie pokoju. Pochowano tu również 12 żołnierzy Armii Czerwonej poległych lub zmarłych w 1944 r.

W pobliskim Lesie Borek funkcjonowała także strzelnica wojskowa, a w okresie II wojny światowej istniał tu podobóz Stalagu 319, w którym Niemcy zamordowali dziesiątki tysięcy ludzi, przede wszystkim jeńców sowieckich oraz realizowali akcję zacierania śladów popełnionych zbrodni.

Za modlitwę i stosowną ceremonię religijną składamy serdeczne podziękowania ks. dr Jarosławowi Szczurowi, proboszczowi Prokatedralnej Parafii Prawosławnej św. Jana Teologa w Chełmie. W pogrzebie uczestniczył także przedstawiciel Ambasady Federacji Rosyjskiej i pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

do góry