Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Pogrzeb żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 r. – Brodnica, 18 sierpnia 2020

18 sierpnia 2020 r. na Cmentarzu Wojskowym w Brodnicy odbył się uroczysty pogrzeb ekshumowanych żołnierzy Wojska Polskiego z 362 Pułku Piechoty z Bydgoszczy. Polegli oni w walkach pod Brodnicą 18 sierpnia 1920 r. Po 100 latach pożegnaliśmy obrońców Ojczyzny z 1920 r., bohaterów, którzy polegli, stawiając tamę bolszewickiej agresji. W ceremonii pogrzebowej udział wzięła Joanna Piskorz zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wraz z Dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosławem Golonem oraz Naczelnikiem Delegatury IPN w Bydgoszczy Edytą Cisewską.

 

 

Uroczysty pogrzeb zakończył ziemską wędrówkę polskich żołnierzy, którzy w obliczu zagrożenia stanęli do walki z bolszewickim najeźdźcą i oddali swoje życie za Ojczyznę. Do lipca tego roku spoczywali w we wspólnej mogile z pięcioma czerwonoarmistami w miejscowości Szabda. Szczątki wydobyto 31 lipca 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych przez PBAiH Pomost na zlecenie BUWiM. Uroczystym pogrzebem dopełniliśmy obowiązek oddania poległym należnej im czci.

Bitwa pod Brodnicą uważana za najważniejszą bitwę stoczoną na Pomorzu w wojnie polsko-bolszewickiej. 18 sierpnia 1920 r. oddziały polskie pod dowództwem płk. Witolda Aleksandrowicza pokonały liczebnie przeważające wojska bolszewickie.

 

 

do góry