Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Szczecin, 14 czerwca 2020

14 czerwca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, ustanowiony w rocznicę transportu więźniów z zakładu karnego w Tarnowie, który w 1940 r. został skierowany przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W niedzielny poranek dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, razem z dr. Arturem Staszczykiem, pełnomocnikiem Wojewody Zachodniopomorskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, złożył kwiaty i zapalił znicze przy pomniku Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

 

 

Przed południem w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się msza w intencji ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Po mszy pod pomnikiem więźniów Ravensbrück na przykościelnym cmentarzu Świętokrzyskim odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. W uroczystościach wzięli udział: Poseł na Sejm RP Elżbieta Płonka, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, mieszkańcy Gorzowa Wlkp. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała delegacja w składzie, dr Paweł Skubisz, dyrektor oddziału IPN oraz

Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN,

W tym samym czasie Kinga Macierzyńska, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod tablicami upamiętniającymi więźniów filii KL Stutthof w Policach-Mścięcinie oraz pod pomnikiem Męczeństwa w Trzeszczynie, oddając hołd ofiarom i więźniom obozu.

Uroczystość zorganizowali pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa razem z Asystentem Prasowym Oddziału IPN w Szczecinie we współpracy z Wojewodą Lubuskim i Zachodniopomorskim.

 

 

do góry