Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Pogrzeb śp. dr n. med. Ewy Gruner-Żarnoch – Szczecin, 10 czerwca 2020

Bliscy, współpracownicy i mieszkańcy Szczecina pożegnali Ewę Gruner-Żarnoch. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 10 czerwca 2020 r. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Dzięki staraniom dyrekcji i pracowników Oddziału IPN w Szczecinie miały one oprawę wojskową.

Ewa Gruner-Żarnoch była córką Juliana Grunera – lekarza pediatry, wybitnego sportowca i oficera rezerwy, od 1939 r. więzionego przez Sowietów w Starobielsku, zamordowanego wiosną 1940 r. w Charkowie. Przez wiele lat kierowała działaniami Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, a w 1995 i 1996 r. uczestniczyła w pracach ekshumacyjnych w miejscu śmierci ojca. Za swoją działalność społeczną otrzymywała ordery, odznaczenia, nagrody i wyróżnienia, w tym nagrodę Prezesa IPN „Świadek Historii”.

Podczas uroczystości pogrzebowych Oddziału IPN w Szczecinie reprezentowała delegacja w składzie dr. Paweł Skubisz - dyrektor oddziału, Krzysztof Męciński – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, reprezentanci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym prorektor Jarosław Peregud-Pogorzelski, przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich oraz delegacja Szkoły Podstawowej im. Juliana Grunera w Świerznie z pocztem sztandarowym.

Ewa Gruner-Żarnoch zmarła 14 kwietnia 2020 r. w wieku 86 lat.

Sylwetka: https://szczecin.ipn.gov.pl/pl9/aktualnosci/95562,Zmarla-dr-n-med-Ewa-Gruner-Zarnoch-1934-2020-wieloletnia-prezes-Stowarzyszenia-K.html

do góry