Nawigacja

Stanowiska

STANOWISKO


RADY INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ


KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU


z dnia 18 czerwca 2015 r.



Rada, po zapoznaniu się z planem działalności edukacyjnej IPN na rok 2016, wyraża swoje poparcie dla przedstawionych przez kierownictwo Biura Edukacji Publicznej głównych kierunków aktywności Instytutu w tym obszarze. Równocześnie stoimy na stanowisku, że poszerzenie zakresu oddziaływania prowadzonej przez Instytut akcji edukacyjnej wymaga zwiększenia aktywności na następujących polach:



1. Intensyfikacji obecności IPN w Internecie, w szczególności poprzez rozbudowę zawartości portalu edukacyjnego pamięć.pl. i jego częstą aktualizację, w tym o publikacje w formie cyfrowej.

2. Rozbudowy systemu dystrybucji wydawanych książek oraz Biuletynu IPN „pamięć.pl”, którego poziom merytoryczny Rada ocenia bardzo wysoko.

3. Określanie planu wydawniczego na kolejne lata, uwzględniającego z jednej strony główne kierunki działania i potrzeby Instytutu, z drugiej zaś zamierzenia jego poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz pracowników.

4. Zwiększenia liczby wydawnictw popularnonaukowych, adresowanych zarówno do dorosłych, jak i młodzieży. Powinny się wśród nich znaleźć również tłumaczenia z języków obcych.

5. Zainicjowania serii popularnych, bogato ilustrowanych publikacji o historii Polski w językach kongresowych.

6. Rozpoczęcia produkcji krótkich, edukacyjnych filmów dokumentalnych, nadających się do wykorzystania w procesie nauczania w szkołach średnich, a dotyczących najważniejszych wydarzeń z historii najnowszej Polski. W pierwszej kolejności, z uwagi na przypadające w roku przyszłym rocznice, powinny powstać filmy poświęcone wydarzeniom z 1956 r. i 1976 r.

7. Przyspieszenia procesu tworzenia w kolejnych miastach Polski Centrów Edukacyjnych IPN „Przystanek Historia”.

do góry