Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Środowisko studenckie w krajach bloku sowieckiego 1945–1989” – Wrocław, 29 listopada – 1 grudnia 2016

W konferencji wzięło udział 50 prelegentów z 19 krajów

 • Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu - prof. K. Kawalec, dokonał uroczystego otwarcia konferencji Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu - prof. K. Kawalec, dokonał uroczystego otwarcia konferencji
 • Dr Kamil Dworaczek z Oddziału IPN we Wrocławiu - organizator konferencji Dr Kamil Dworaczek z Oddziału IPN we Wrocławiu - organizator konferencji
 • Konferencja "Środowisko studenckie..." Konferencja "Środowisko studenckie..."
 • Prelegenci jednej z sesji Prelegenci jednej z sesji
 • Dr Roman Genega - Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki we Lwowie Dr Roman Genega - Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki we Lwowie
 • Prelegenci jednej z sesji Prelegenci jednej z sesji
 • Prof. Mark Kramer - Harvard University Prof. Mark Kramer - Harvard University
 • Dr Katarzyna Korzeniewska Dr Katarzyna Korzeniewska
 • Dyskusja Dyskusja
 • Prelegenci jednej z sesji Prelegenci jednej z sesji
 • Krzysztof Łagojda - Uniwerystet Wrocławski Krzysztof Łagojda - Uniwerystet Wrocławski
 • Dr Paweł Sasanka - IPN Dr Paweł Sasanka - IPN
 • Dr Cosmin Budeanca - The Institute for the Investigation of the Communist Crimes and the Memory of the Romanian Exile Dr Cosmin Budeanca - The Institute for the Investigation of the Communist Crimes and the Memory of the Romanian Exile
 • Corina Snitar - University of Glasgow Corina Snitar - University of Glasgow
 • Prelegenci jednej z sesji Prelegenci jednej z sesji
 • Vladimir Petrov (State University of St. Petersburg), prof. Jakub Tyszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski) Vladimir Petrov (State University of St. Petersburg), prof. Jakub Tyszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski)
 • Dr Juliane Furst - University of Bristol Dr Juliane Furst - University of Bristol
 • Konferencja "Środowisko studenckie..." Konferencja "Środowisko studenckie..."
 • Prelegenci jednej z sesji Prelegenci jednej z sesji
 • Dr Kamil Dworaczek (IPN), dr Tom Junes (Fundacja Nauk Humanistycznych i Społecznych w Bułagarii) Dr Kamil Dworaczek (IPN), dr Tom Junes (Fundacja Nauk Humanistycznych i Społecznych w Bułagarii)
 • Dyskusja Dyskusja
 • Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia
 • Plansza z wystawy poświęconej V Światowemu Festiwalowi Młodzieży i Studentów w 1955 r. Plansza z wystawy poświęconej V Światowemu Festiwalowi Młodzieży i Studentów w 1955 r.

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2016 r. we Wrocławiu (Hotel Tumski, ul. Wyspa Słodowa 10) odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Środowisko studenckie w krajach bloku sowieckiego 1945-1989. Było to jedno z największych tego typu przedsięwzięć organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w ciągu ostatnich kilku lat. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem badaczy z całego świata. Ostatecznie w programie konferencji zaplanowano wystąpienia 58 prelegentów z 19 krajów (m.in. Rosji, USA, Białorusi, Albanii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Serbii).

Krótkiego podsumowania konferencji dokonał dr Kamil Dworaczek z Oddziału IPN we Wrocławiu, który w rozmowie z PAP zebrał pierwsze wnioski wynikające z trzydniowych obrad i dyskusji.

W rozmowie z PAP historyk z Instytutu Pamięci Narodowej i organizator konferencji dr Kamil Dworaczek podkreślił, że z kilkudziesięciu referatów wygłoszonych podczas konferencji wynika „zauważalna wspólna tendencja, że to studenci byli grupą, która dawała sygnał do społecznego buntu w wielu krajach”.

„To właśnie ta grupa niezwykle się ożywiała w przełomowych momentach, jak m.in. w 1956 r., w 1968 r. podczas praskiej wiosny, czy w roku 1980 oraz w 1989 r. w Polsce. Podobnie było podczas protestów na placu Tiananmen w Pekinie. To studenci byli zwykle tą przysłowiową iskrą rzuconą na beczkę z prochem” - powiedział historyk. Dodał, że innym wspólnym mianownikiem w wielu krajach była również polityka władz wobec środowiska studenckiego. „Z referatów wynika, że polityka władz wobec studentów w wielu krajach była taka sama. Dążono do tego, by środowisko studenckie kupić, albo przekonać do swojej ideologii. Zmusić do tego, by przynajmniej biernie ją zaakceptowało” - powiedział dr Dworaczek. Wyjaśnił, że „kształtowanie przyszłej inteligencji rozpoczynało się już w w trakcie weryfikowania studentów przy przyjmowaniu na studia”.

„Już podczas tej weryfikacji ustalano skład społeczny tej grupy. A później starano się te elity ideologizować i sprawiać, by przyszła inteligencja była posłuszna” - mówił historyk. Zaznaczył, że zauważalne były również zjawiska specyficzne dla niektórych krajów, jak np. dominująca bierność i podporządkowanie władzom studentów w ZSRR czy istnienie w Polsce Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

„Działalność NZS jest na pewno polską specyfiką, a jego powstanie łączy się z fenomenem całego ruchu Solidarność. Jednak nawet po stanie wojennym, choć organizacja działała w podziemiu, dawała studentom już inne poczucie. Prawo do niezależności, do wolności. To była już inna świadomość w ruchu studenckim” - podkreślił dr Dworaczek.

W tej samej rozmowie z PAP dyrektor Biura Badań Historycznych IPN - dr Mirosław Szumiło, bardzo pozytywnie ocenił całe przedsięwzięcie.

Dyrektor biura badań historycznych IPN prof. Mirosław Szumiło podkreślił, że idea konferencji była ciekawa i wzbudziła duże zainteresowanie.

„Mieliśmy ponad 40 referatów uczestników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To ogromny odzew i zainteresowanie, co pokazuje, że jest wielu badaczy zainteresowanych tematyka środowisk studenckich w okresie komunizmu i badają je na różnych poziomach” - powiedział Szumiło.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna poświęcona V Światowemu Festiwalowi Młodzieży i Studentów, który odbył się w stolicy w 1955 r. Do Warszawy przyjechało wtedy ponad 30 tys. młodych ludzi ze 114 krajów. Festiwalowi przewodziło motto: Dla pokoju i przyjaźni – przeciwko agresywnym imperialistycznym paktom. Jednak wbrew planom władz o nadaniu wydarzeniu antykapitalistycznego wydźwięku oraz chęci pełnej kontroli nad uczestnikami, Festiwal nabrał spontanicznego charakteru i wkrótce zyskał miano „Woodstocku PRL-u”. W celu zilustrowania atmosfery wydarzenia oraz udokumentowania jego przebiegu, organizatorzy wykorzystali zdjęcia pochodzące z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie.

Patronat medialny nad konferencją objęły redakcje: TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Gazeta Wrocławska, Dolnośląska Solidarność, dzieje.pl, wroclaw.pl.
 

do góry