Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja Naukowa „Nurt Narodowy Opozycji Demokratycznej w PRL 1955–1990” – Warszawa, 25 października 2008 r.

25 października 2008 r. w Muzeum Malarstwa im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) w Warszawie przy Placu Bankowym 1/3 odbyła się konferencja naukowa „Nurt Narodowy Opozycji Demokratycznej w PRL 1955–1990”, przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Konferencja poświęcona była działalności niezależnych organizacji i środowisk o orientacji narodowej, pozostających w opozycji do systemu zniewolenia panującego w PRL. Jedną z pierwszych tego rodzaju grup była Liga Narodowo-Demokratyczna, założona w 1958 r. przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Po rozbiciu organizacji przez SB w 1960 r. jej członkowie przeszli ciężkie śledztwo i stanęli przed sądem. W latach 70. i 80. osoby odwołujące się do narodowej tradycji politycznej uczestniczyły i współtworzyły działalność KOR, ROPCiO i KPN, organizowały NSZZ „Solidarność” i jego struktury podziemne po 13 grudnia, formowały też własne organizacje polityczne: Komitet Obrony Życia, Rodziny i Narodu (1977), Ruch Młodej Polski (1979) i Narodowe Odrodzenie Polski (1981), podziemny ruch wydawniczy, drużyny harcerskie, organizacje studenckie, duszpasterstwa młodzieży i inne niezależne środowiska. Mimo to wkład narodowców w działalność opozycji demokratycznej w PRL i walkę z systemem komunistycznym bywa niedoceniany i marginalizowany. Konferencja miała na celu przybliżenie tej mało znanej problematyki.

Konferencji towarzyszyła dyskusja panelowa z udziałem uczestników: posła PE prof. Macieja Giertycha, Marka Jurka, dr Krzysztofa Kawęckiego, Antoniego Macierewicza i dr. Pawła Milcarka – moderatorem będzie red. Jan Ruman (Biuletyn IPN).

W czasie sesji odbyła się także promocja pierwszego zeszytu publikacji IPN „Lista strat osobowych ruchu narodowego 1939–1955” (Warszawa 2008).

PROGRAM KONFERENCJI (pdf - 2.2 MB)
 

Pliki do pobrania

do góry