Nawigacja

Видання IPN укр

Konferencje naukowe

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja „Od wojny do wolności. Wybuch i konsekwencje II wojny światowej 1939–1989” – Gdańsk, 5–6 października 2009

W dniach 5 i 6 października br. odbyła się w Gdańsku konferencja pt. „Od wojny do wolności. Wybuch i konsekwencje II wojny światowej 1939-1989”. Organizatorami przedsięwzięcia były: Uniwersytet Gdański, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Urząd Miejski w Gdańsku oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Konferencja nieprzypadkowo odbyła się w mieście nad Motławą – miejscu, gdzie padły pierwsze strzały II wojny światowej, ale także narodził się ruch „Solidarność”, który legł u podstaw stworzenia w 1989 r. pierwszego w tej części Europy niekomunistycznego rządu. Zaproszeni goście, wśród nich nie tylko polscy, ale także. niemieccy i rosyjscy historycy, starali się wspólnie znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, dlaczego to właśnie Gdańsku doszło do tak szczególnych wydarzeń.

Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt poprowadził wraz z prof. dr. hab. Markiem Andrzejewskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego pierwsze wystąpienie, zatytułowane „Gdańsk, miejsce rozpoczęcia II wojny światowej”.

Dwudniowym spotkaniom, wystąpieniom oraz panelom dyskusyjnym towarzyszyły także dwie wystawy zorganizowane przez IPN. Pierwsza z nich (plenerowa „Wygnańcy”) prezentowana była bezpośrednio w sąsiedztwie Dworu Artusa, natomiast druga wystawa („Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.”) została zainstalowana na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Szczegółowy program konferencji poniżej.

PROGRAM  KONFERENCJI

Pliki do pobrania

do góry