Nawigacja

Видання IPN укр

Debaty belwederskie

„Akt 5 listopada 1916 roku. Prolog niepodległości?” – debata historyków w Belwederze – 5 listopada 2016

Pierwsza debata historyków z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  • „Wiedeński Kuryer Polski” z 5 listopada 2016
    „Wiedeński Kuryer Polski” z 5 listopada 2016
  • Tymczasowa Rada Stanu
    Tymczasowa Rada Stanu

Debata zainaugurowała cykl spotkań, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Instytut Pamięci Narodowej, podczas których przypomnimy kluczowe wydarzenia prowadzące do naszej niepodległości i odrodzenia polskiej państwowości. Zaczęliśmy od manifestu dwóch cesarzy, dzięki któremu sprawa polska stała się kwestią międzynarodową, a powrót naszego państwa – jednym z celów trwającej wówczas I wojny światowej.

5 listopada 1916 r. był dla wielu ówczesnych Polaków datą przełomu. Po ponad wieku kończyła się zmowa mocarstw zaborczych. Choć władcy Niemiec i Austro-Węgier – wydając manifest – liczyli przede wszystkim na skłonienie Polaków do walki w szeregach swych armii z Imperium Rosyjskim, dzięki temu aktowi do sprawy naszej niepodległości musiała się wkrótce odnieść większość uczestników I wojny światowej.

Przypominając znaczenie Aktu 5 listopada, chcieliśmy rozpocząć poważną debatę o polskiej drodze do niepodległości. Setną rocznicę jej odzyskania w 1918 roku będziemy świętować już za dwa lata. Ten czas chcemy wykorzystać nie tylko do przygotowana obchodów tego wyjątkowego święta, ale i do dyskusji o tym, czym jest niepodległość i walka o nią, a także – jakie wydarzenia i ich bohaterowie szczególnie przyczynili się do stworzenia polskiego państwa w kształcie, jaki znamy.

W dyskusji panelowej uczestniczyli: prof. Andrzej Chwalba, prof. Krzysztof Kawalec, prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Tomasz Nałęcz, prof. Wojciech Roszkowski i prof. Włodzimierz Suleja. W spotkaniu wzięli także udział m.in. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i prezes IPN Jarosław Szarek.

IPNtv: transmisja debaty

 

do góry