Nawigacja

Видання IPN укр

Kongres Pamięci Narodowej

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: „Historia mówi przez pokolenia”. Kongres Pamięci Narodowej w Warszawie – 12 kwietnia 2023

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

Cykl audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu

Rozpoczynający się 13 kwietnia Kongres Pamięci Narodowej skierowany jest zarówno do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają poznawać losy Polski XX wieku. – Chcemy nauczać prawdy o polskiej historii w XX wieku za sprawą nowych technik i sposobów – powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Raport „Edukacja dla pamięci” 

Dr Karol Nawrocki przypomniał, że inspiracją do organizacji Kongresu były wyniki przeprowadzonego w drugiej połowie 2022 r. badania społecznego na temat świadomości historycznej Polaków, które objęły próbę blisko 6 tys. osób.

– W tym roku, zachęceni też badaniami społecznymi przygotowanymi przez Uniwersytet Rzeszowski na zlecenie IPN przez zespół prof. Malickiego, zobaczyliśmy, że nauczanie historii w XXI wieku z jednej strony nie powinno być pozbawione fundamentalnej pracy z podręcznikami i książkami, z ofertą edukacyjną, z drugiej zaś strony żyjemy w czasach, w których część edukacji odbywa się na zupełnie innym polu podkreślił dr Karol Nawrocki.  Kongres Pamięci Narodowej jest połączeniem trzech fundamentów. Z jednej strony doświadczenia sprzed kilku lat, z drugiej strony jest odpowiedzią na badania opinii społecznej, a z trzeciej strony nową ścieżką działania IPN – dodał prezes IPN.

W tym raporcie i jego wynikach widzę ogromny potencjał, ponieważ zaledwie  7 proc. młodzieży uznaje, że historia jest niepotrzebna i nie należy się nad nią zastanawiać, a ponad 24 proc. patrzy na historię jako na materiał poznawczy i dający pole do głębszych refleksji, z kolei 50 proc. ma stosunek ambiwalentny. To pokazuje głęboki potencjał naszej młodzieży w poszukiwaniu wiedzy historycznej – zaznaczył dr Karol Nawrocki, prezes IPN

Raport „Edukacja dla pamięci” – do pobrania (wersja polska i angielska)

Co czeka uczestników Kongresu? 

Trzydniowy Kongres Pamięci Narodowej to liczne debaty historyczne, ale nie tylko.  Kongres to cykl debat. Każdego dnia będziemy mieć temat przewodni. Pierwszego dnia będziemy dyskutować w gronie znakomitych historyków, publicystów, a także szefów instytucji, których misja jest analogiczna do misji realizowanej przez IPN powiedział dr Sebastian Pilarski, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.  Pierwszego dnia będą to dyskusje poświęcone polityce historycznej, polityce pamięci jako ważnemu elementowi naszej tożsamości. Będzie porównanie tego, w jaki sposób państwa Europy Środkowo-Wschodniej radzą sobie z trudną historią XX wieku, doświadczeniem komunizmu czy też niemieckiego nazizmu przyznał gość „Przystanku Historia”. 

Drugiego dnia kongresu zaplanowano m.in. dyskusje związane z II wojną światową i reparacjami wojennymi, problematyką powojennych rozliczeń z przeszłością oraz wiedzy Zachodu na temat charakteru okupacji niemieckiej w Polsce, kwestią pomocy udzielanej Żydom przez Polaków pod okupacją niemiecką. Z kolei trzeci i ostatni dzień zdominuje tematyka związana z „Solidarnością” i jej światowym fenomenie. 

Poszukiwanie miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej powstało w 2016 roku w celu poszukiwania miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów z lat 19171990 oraz czystek etnicznych. Poszukiwanie miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów będzie jedną z debat Kongresu. – Kiedy mówimy o polskiej niepodległości, że po 1989 roku Polska stała się wolnym krajem, zaczęliśmy porządkować tę rzeczywistość, budować instytucje i struktury. Jednym z elementów jest również poszukiwanie, odnajdywanie i identyfikacja ofiar totalitaryzmów, ponieważ nie da się budować współczesnej tożsamości narodowej, kiedy mamy pewne niezałatwione sprawy stwierdził ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. – Staramy się robić zadośćuczynienie, porządkując te krzywdy, które nie my uczyniliśmy, tylko okupanci niemieccy i sowieccy po II wojnie światowej dodał. 

Festiwal filmowy „Echa Katynia”

W ramach Kongresu Pamięci Narodowej odbędzie się także czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Widzowie będą mogli obejrzeć 26 filmów, których motywem przewodnim są zmagania jednostek z systemami totalitarnymi.

Wśród prezentowanych podczas festiwalu produkcji jest m.in. nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg”. Jego akcja rozgrywa się w ukraińskim domu dziecka położonym w pobliżu linii frontu. Jego wychowankowie opowiadają o swoich traumatycznych przeżyciach i doświadczeniu przemocy. Bardzo przykre wrażenie zostawia w człowieku ten film, taki żal i poczucie bezsilności, by ratować innych przyznał Karol Litwin, naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN.   

Kongres Pamięci Narodowej – podsumowanie

► Obejrzyj spoty promujące Kongres Pamięci Narodowej

  1. Kongres Pamięci Narodowej na PGE Narodowy w Warszawie
  2. Kongres Pamięci Narodowej na PGE Narodowy w Warszawie 

Ponadto w audycji:

Książka Marka Klecela pt. „Pisarze Niepodległości. Szkice o ludziach i dziełach”. W latach 1914–1920 polscy pisarze walczyli w Legionach, w kampaniach Wielkiej Wojny, byli korespondentami wojennymi, pracownikami propagandy wojskowej. Jako świadkowie uwiecznili działania przygotowujące do życia w niepodległej Polsce. W dwudziestoleciu międzywojennym swobodnie uprawiali swoją twórczość, a po wybuchu II wojny światowej znów podjęli zadanie opisywania zagrożonej suwerenności kraju. Gość: dr Marek Klecel, autor.

– Wybrane wydarzenia organizowane przez IPN i artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

POSŁUCHAJ

 

 

 

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzy.

do góry