Nawigacja

Aktualności

Zapal Światło Wolności

Tradycyjna kampania społeczna IPN „ZapalŚwiatło Wolności”, mająca na celu uczczenie ofiar stanu wojennego, spotkała sięz szerokim odzewem.

  • Pałac Prezydencki
  • Prezydent Andrzej Duda zapala Światło Wolności
  • Światło Wolności w oknach Sejmu

Honorowym patronem akcji był Prezydent RP AndrzejDuda, który 13 grudnia zapalił Światło Wolności w oknie Pałacu Prezydenckiego.Podobnie było w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej i w wielu innychinstytucjach, urzędach i domach. Ponadto na biało-czerwono podświetlono gmach KancelariiPrezesa Rady Ministrów, a na stadionie PGE Narodowy pojawił się napis „13.12.81Pamiętamy”.

Do symbolicznego zapalenia Świateł Wolności imodlitwy w intencji ofiar stanu wojennego, w tym także kapłanów, wezwałkatolików Episkopat Polski. Symboliczne świece zapalili nuncjuszapostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki,przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita gnieźnieński prymasPolski abp Wojciech Polak.

Można było równieżzapalić wirtualną świeczkę na stronie: http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/, a także – korzystając ze specjalnej instrukcji IPN – wstawić Światło Wolnoścido swojego zdjęcia profilowego na Facebooku.

O kampanii społecznej IPN „Zapal Światło Wolności”szeroko informowały media. Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobecPolaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 rokuwykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności zrodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papieżJan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA RonaldReagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostalizdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarnisojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niechpłomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światławolności nie uda się zgasić”.

Niezależnie od akcji „Zapal Światło Wolności”Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w całym kraju szereg przedsięwzięćupamiętniających 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL.Były to koncerty, spotkania, wykłady publiczne, pokazy filmów i wiele innychdziałań.

Foto: Piotr Życieński

do góry