Nawigacja

Aktualności

Konferencja „Sprawiedliwość w państwach komunistycznych i postkomunistycznych” – Bukareszt, 7 października 2015

7 października 2015 na Wydziale Prawa Uniwersytetu Bukareszteńskiego rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa „Justice in communist and postcommunist regimes”. Jej organizatorami są Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Rumuńskiego Uchodźstwa (IICCMER) oraz Fundacja Konrada Adenauera.

Inaugurując konferencję głos zabrali minister sprawiedliwości Rumunii Robert Cazanciuc, dyrektor IICCMER dr Radu Preda oraz przewodniczący Rady Naukowej IICCMER Dinu Zamifrescu. Wykład wprowadzający,zatytułowany „Is justice still possible twenty-five years after the collapse of Communism?” wygłosił prezes IPN dr Łukasz Kamiński. Prezes IPN zwrócił uwagę, że analizując ostatnie ćwierćwiecze, większość polityków i komentatorów zwracała uwagę na reformy polityczne i ekonomiczne oraz sukcesy, takie jak przystąpienie poszczególnych krajów do NATO i Unii Europejskiej. Antykomunistyczna opozycja i uczestnicy rewolucji 1989 r. domagali się jednak nie członkostwa w tych strukturach, lecz wolności, godności, prawdy i sprawiedliwości. Jedyną z tych wartości wspominaną szerzej podczas rocznicowych uroczystości jest wolność, sprawiedliwość została przemilczana. Tymczasem wśród dawnych uczestników opozycji i ofiar systemu dominuje rozczarowanie, wyrażone w znanej wypowiedzi Bärbel Bohley: „Oczekiwaliśmy sprawiedliwości, a otrzymaliśmy państwo prawa”. Jest ono zrozumiałe, zważywszy jak niewielu sprawców komunistycznych zbrodni poniosło zasłużoną karę. Zdaniem dr. Kamińskiego ściganie żyjących komunistycznych zbrodniarzy jest nadal możliwe, wymaga jednak zmian prawnych i instytucjonalnych. Warto też pamiętać, że poczucie sprawiedliwości budują także inne działania, w tym głoszenie prawdy o przeszłości. Swoje wystąpienie prezes IPN zakończył słowami: „System komunistyczny zbudowany został na niesprawiedliwości. Jest naszą wielką porażką, że tak wiele ofiar lub ich bliskich po demokratycznej transformacji nadal ma poczucie niesprawiedliwości. Ich cierpienie pozostaje w wyraźnym kontraście z naszym samozadowoleniem z odzyskanej wolności. Do czego powinniśmy używać wolności, jak nie do zapewnienia sprawiedliwości? Sprawiedliwość nie jest teoretycznym i abstrakcyjnym pojęciem. Sprawiedliwość to wiele konkretnych działań, które powinniśmy podjąć. Sprawiedliwość jest naszym wspólnym zadaniem. Wciąż możemy wiele zmienić. Jest późno, ale wciąż nie za późno”.

Program konferencji dostępny jest pod następującym linkiem: 
http://www.iiccr.ro/index.html?lang=ro&section=presa/comunicate/conferinta-internationala-organizata-de-iiccmer-pe-tema-justitiei-in-regimurile-comuniste-si-post-comuniste

Zdjęcia: Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului

do góry