Nawigacja

Aktualności

Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie: dyskusja o książce Bogusława Tracza „Hippiesi, Kudłacze, Chwasty...” – Warszawa, 22 kwietnia 2015

W środę 22 kwietnia o godz. 17:30 Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie. Tym razem osią dyskusji będzie książka Bogusława Tracza Hippiesi, Kudłacze, Chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967–1975. W spotkaniu udział wezmą: Marek Garztecki, dyplomata i publicysta, współtwórca polskiego ruchu kontrkulturowego, oraz dr Bogusław Tracz, autor publikacji. Prowadzenie: Roman Graczyk.

Ruch hipisowski w Polsce narodził się jako swoista kopia ruchu buntu młodzieżowego w Stanach Zjednoczonych. W USA młodzież buntowała się przeciw systemowi konsumpcyjnemu, odrzucając – wraz z konsumpcyjnym  stylem życia – także instytucje i kulturę liberalnej demokracji. Czynnikiem krystalizacji tego ruchu był bunt przeciwko wojnie wietnamskiej.

Polscy hipisi próbowali naśladować tamte wzorce, tyle że żyli w diametralnie innych warunkach. Stąd np. ich bunt przeciwko wojnie wietnamskiej znaczył w praktyce politycznej PRL-u coś nieco innego, niż bunt ich amerykańskich kolegów. Ich odrzucenie konsumpcyjnego stylu życia w warunkach gospodarki niedoboru znaczyło coś innego, niż analogiczna postawa w warunkach gospodarki podaży i popytu.

Hipisi chcieli żyć poza systemem, ale poza każdym systemem; wrogie im były takie pojęcia jak dyscyplina czy organizacja, a niekiedy nawet rodzina. Nie definiowali się więc sami jako opozycja antysystemowa, ale tak byli traktowani przez system. Cała gama przedsięwzięć jawnych i tajnych (w tym działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa) na początku lat 70. doprowadziła do rozbicia ruchu.

Jaka była samoświadomość tych młodych ludzi? Jaka była oryginalność polskich hipisów w stosunku do zachodniego pierwowzoru? Na ile stanowili oni zagrożenie dla systemu komunistycznego? Na te oraz inne pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście.

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 
22 kwietnia 2015 (środa), godz. 17:30

do góry