Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” otwarta w Berlinie – 29 lipca 2014

W ramach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Topografii Terroru w Berlinie prezydenci Polski i Niemiec – Bronisław Komorowski i Joachim Gauck otworzyli we wtorek wystawę Powstanie Warszawskie 1944, przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W ceremonii wziął udział także dr Łukasz Kamiński – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Patronat nad wystawą objęli prezydenci Polski i Niemiec. Projekt powstał w ramach współpracy Fundacji Topografia Terroru w Berlinie i Muzeum Powstania Warszawskiego, z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest on – jak podkreśla Muzeum Powstania Warszawskiego – wydarzeniem bez precedensu w historii współczesnych relacji polsko-niemieckich.

Na wystawie ukazano dzieje Warszawy od 1918 r. – tętniącego życiem miasta, którego rozwój brutalnie przerwała II wojna światowa. Szczególny nacisk położono na ukazanie fenomenu 63 dni Powstania Warszawskiego – oraz cenę, jaką przyszło zapłacić Warszawie i Polsce za pragnienie wolności. Opowieść kończy się na odrodzeniu miasta po latach totalitarnego zniewolenia. Można zobaczyć obraz dynamicznego miasta, które przezwyciężyło wydany na nie wyrok i jest liderem w tej części Europy. Wystawa adresowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia.

Na ekspozycji wykorzystano pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, informacje tekstowe, faksymile dokumentów, ale także dźwięk, elementy interaktywne i multimedialne. Elementami uzupełniającymi są interaktywna strona internetowa przystosowana do oglądania na urządzeniach mobilnych oraz dwujęzyczny katalog (niemiecko-angielski), dystrybuowany w Muzeum Topografii Terroru oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Centrum Dokumentacyjne Topografia Terroru w Berlinie funkcjonuje w szczególnej przestrzeni: do 1945 r. mieściła się tam główna siedziba dowództwa SS oraz centrale Gestapo i SD. Urzędował tam Heinrich Himmler, a tuż obok znajdowała się siedziba Ministerstwa Lotnictwa Rzeszy Göringa. To miejsce, w którym przesądzono o losach Warszawy i jej mieszkańców, podejmując decyzję o zrównaniu z ziemią stolicy dużego europejskiego państwa.

do góry