Nawigacja

Aktualności

Przypomnijmy światu o zrywie do wolności!

Szanowni Państwo,

4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu.  Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza" – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowite władze podległe rządowi Rzeczpospolitej. Walka AK z Niemcami miała być dowodem, że Polacy nie złożyli broni, są gotowi do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanym komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji do niepodległości było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem. Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać…

1 sierpnia 2014 r. minie równo 70 lat od wybuchu Powstania. W Polsce tego dnia o godz. 17 zatrzymają się samochody i piesi, zawyją syreny. Myśli pobiegną kolejny raz ku 63 powstańczym dniom. Mamy okazję, by przypomnieć światu o tych, których wołania o wolność nie usłyszano. Poniżej znajdą Państwo symbol przypominający o Powstaniu Warszawskim. Namawiam, by był on używany w czasie obchodów rocznicowych, na wydawnictwach, stronach internetowych, jako nadruk na koszulki czy nalepka. Warto, by pojawił się on wszędzie tam, gdzie będą go mogli zobaczyć ci, którzy o Powstaniu nigdy nie słyszeli. Warto, by dzieci z polskich szkół poza granicami kraju na zakończenie roku otrzymały koszulki z tym symbolem. Najważniejsze, by 1 sierpnia 2014 r. ci wszyscy, którym bliska jest pamięć o Powstaniu Warszawskim, symbol ten mieli na sobie. Przypomnijmy światu o zrywie do wolności!       

dr Andrzej Zawistowski
Dyrektor Biura Edukacji Publicznej
Instytutu Pamięci Narodowej

Partnerzy akcji:
Instytut Polski w Pradze, Instytut Polski w Bratysławie, Instytut Polski w Wilnie, Instytut Polski w Sankt Petersburgu, Instytut Polski w Sofii, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Instytut Polski w Budapeszcie, TVP Historia, pamięć.pl, dzieje.pl, Koleje Mazowieckie, SKM, MPK Wrocław, MPK Kraków, Tramwaje Warszawskie, MZA, UrbanINFOtv, HATOR, Modart, SWISS, Instytut Kultury Polskiej w Madrycie, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku

  .       .

                 .       .                                                                                      .   .     .

do góry