Nawigacja

Aktualności

Wizyta delegacji Tunezyjczyków w ramach programu „Wsparcie demokracji”

W dniach 6–13 kwietnia odbywa się w Warszawie II etap projektu „Sprawiedliwość okresu transformacji w kontekście tunezyjskim", realizowanego w ramach programu Wsparcie Demokracji. Został on zorganizowany przez Fundacją Solidarności Międzynarodowej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Helsińską Fundacją Praw Człowieka. 

Do udziału w programie zostali zaproszeni przedstawiciele tunezyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz dziennikarze i pracownicy organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka.

Program wizyty w Instytucie Pamięci Narodowej obejmował wykłady dotyczące dyktatury komunistycznej w Polsce, polskiego doświadczenia transformacyjnego i rozrachunku z przeszłością oraz roli lustracji i archiwów państwowych w państwie demokratycznym.

Wykłady prof. Andrzeja Paczkowskiego i Dyrektora Biura Prezesa Krzysztofa Persaka spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy dopytywali się o szczegóły upadku reżimu komunistycznego w Polsce i o konsekwencje działań lustracyjnych.

Podczas wizyty w archiwum IPN odbył się praktyczny pokaz organizacji archiwum, ponadto grupa zapoznała się z projektem Cyfrowe Archiwum.

Część warsztatów odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia", gdzie uczestnicy poznali metody edukacji historycznej, problemy pamięci i upamiętniania historii w Polsce. Goście zwiedzili również Muzeum Powstania Warszawskiego.

W kolejnych dniach przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opowiedzą gościom o swoich działaniach w okresie PRL, odbędzie się także dyskusja z prof. Ewą Łętowską o roli rzecznika praw obywatelskich oraz dostępie do archiwów w kontekście praw człowieka.

Program wizyty zamykają spotkania z dziennikarzami (Bogusławem Chrabotą, redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej" i Jarosławem Kurskim, zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej").

do góry