Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Informacja o wynikach konkursu „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”

  • Strona z wyróżnionego komiksu „Cud nad Wisłą, czyli historia pewnego gołębia" Martyny Gil z Lesznowoli
  • Strona z wyróżnionego komiksu „Rodzinne obrazki historyczne" Kai Mikołajczyk (Katowice)

 

Komisja Konkursowa oceniająca prace w konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, zorganizowanym przez Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie w dniu 29.06.2013 dokonała końcowej oceny prac i wyłoniła laureatów.

Na konkurs wpłynęło ogółem: 401 prac, w tym: od uczniów szkół podstawowych 211 prac; od uczniów szkół gimnazjalnych 125 prac; od uczniów szkół ponadgimnazjalnych 65 prac.

Komisja w składzie:

  1. Przewodniczący Sławomir Zajączkowski (scenarzysta i współautor komiksów)
  2. Członek komisji: Wiesława Młynarczyk (IPN)
  3. Członek komisji: Anna Klimowicz (IPN)
  4. Członek komisji: Barbara Pamrów (IPN)
  5. Członek komisji: Bogusław Jędruszczak (nauczyciel historii i wiedzy o kulturze
    z 81. LO w Warszawie)
  6. Członek komisji: Przemysław Zieliński (nauczyciel historii z SP 70 w Warszawie, pomysłodawca i realizator konkursu historycznego na komiks „Bohater Monte Cassino”)
  7. Członek komisji: Robert Kalus (Wydawnictwo Nowa Era)
  8. Członek Komisji: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski)
  9. Członek Komisji: Tomasz Kołodziejczak (Wydawnictwo Egmont Polska)

dokonała oceny końcowej prac i przyznała nagrody:

Szkoła Podstawowa:

I miejsce: Wschodnie losy mojej rodziny. Na podstawie pamiętników Tadeusza Zawadzkiego autor: Matylda Kurska, 12 lat, Szkola Podstawowa nr 10 w Tychach; nauczyciel-opiekun: Tomasz Osławski

II miejsce: Hania. 1939-1945; autor: Weronika Mrozek, 12 lat, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Warce; nauczyciel-opiekun: Katarzyna Kuśmierska

III miejsce: Szafa; autor: Kajetan Markowski, 11 lat, Szkoła Podstawowa nr 314 w Warszawie; nauczyciel-opiekun: Przemysław Lewandowski

Wyróżnienia:

  •  XX-lecie międzywojenne i początki II wojny światowej, autorki: Katarzyna Rygalik, Marzena Rygiel, Szkoła Podstawowa w Rogach k/ Miejsca Piastowego; opiekun: Joanna Sokół
  • II wojna światowa. Obrona Poczty Polskiej oczami małej Erwinki; autorki: Aleksandra Bielecka, 13 lat, Aleksandra Panek, 13 lat; Szkoła Podstawowa nr 10 w Rumii; nauczyciel-opiekun: Bogna Fręśko
  • Mały powstaniec 1944, autor: Kinga Cholewińska, 12 lat, Szkoła Podstawowa nr 4 w Bielsku-Białej; nauczyciel-opiekun: Małgorzata Suda
  • Powstanie Warszawskie 1944, autor: Agnieszka Goleniowska, 11 lat, Szkoła Podstawowa w Płocku, nauczyciel-opiekun: Renata Wojtycka
  • Mjr Kosmos; autor: Jakub Marzec, 13 lat, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka w Rybniku, nauczyciel-opiekun: Mariola Reclik
  • Zapomniany bohater, autorki: Milena Drozdowska, 12 lat i Joanna Tarmas, 13 lat; Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Słowackiego, w Czechowicach Dziedzicach, nauczyciel-opiekun: Dorota Pysz.
  • Srebrna łyżeczka, autorki: Weronika Łyzińska, 12 lat i Kalina Woźniak, 11 lat; Szkoła Podstawowa nr 35 im. Marii Kownackiej w Częstochowie, nauczyciel-opiekun: Anna Roskosz
  • Lekcja historii – kopalnia „Wujek”. Grudzień 1981 , autor: Laura Sojka, 12 lat, Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach; nauczyciel-opiekun: Jadwiga Szyszka
  • Rodzinne obrazki historyczne, autor: Kaja Mikołajczyk, 13 lat, Zespół Szkół Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach; nauczyciel-opiekun: Łukasz Cyran
  • Akcja Ponurego, autor: Michał Stańczyk, 10 lat, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2  w Warce, nauczyciel-opiekun: Katarzyna Kuśmierska
  • Perypetie Janka Krychy; autor: Paweł Drobek, 10 lat, Szkoła Podstawowa w Rogach; nauczyciel-opiekun: Joanna Sokół
  • Marcin Mirosław – zwykły bohater trudnych czasów; autor: Mateusz Gołąbek, 12 lat, Szkoła Podstawowa nr 50  w Lublinie; nauczyciele-opiekunowie: Ewa Ryba, Marek Mirosław
  • Z życia patrona szkoły w Trzciance; autor: Karol Zdziarstek, 12 lat;  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Piotra Kolasińskiego w Trzciance, nauczyciel - opiekun: Honorata Pękul

Gimnazjum:

I miejsce: Obietnica; autor: Julia Truszkowska; l. Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce; nauczyciel-opiekun: Robert Trzeciak

II miejsce: Bitwa pod Wizną; autor: Mikołaj Opuchlik, Publiczne Gimnazjum w Kaletach, nauczyciel: Aldona Nowakowska

III miejsce: Ocalona; Aleksandra Radwańska, 16 l.; Gimnazjum nr 8 im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Jastrzębiu-Zdroju; nauczyciel: Ilona Burdzik

Wyróżnienia:

  • Cud nad Wisłą czyli historia pewnego gołębia, autor: Martyna Gil, 15 l.; Zespół Szkół Publicznych im. Noblistów Polskich w Lesznowoli; nauczyciel-opiekun: Justyna Mroczek
  • Grudniowa ballada, autor: Dorota Pieczonka, 15 l. Gimnazjum nr 24 z Lublina; nauczyciel-opiekun: Iwona Wąsik, Kamil Rzepczyński
  • Kołbielskie Antygony; scenariusz: Wojciech Szuchnik, 16 lat; rysunki Paweł Lorens, 15 lat; nauczyciel opiekun: Katarzyna Galas, Publiczne Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Kołbieli
  • Pod Arsenałem; autor: Szymon Weremczuk, 15 lat, Gimnazjum w Zespole Szkół im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy; opiekun Katarzyna Hanc
  • Wincenty Kłys – Bohater, Westerplatczyk, Zwykły człowiek; autor: Anna Janicka,16 lat, Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Bohaterów Westerplatte w Jelonkach, k. Ostrowii Mazowieckiej; nauczyciel-opiekun: Małgorzata Łukaszewska
  • Zdradzeni, autorki: Karolina Walasek, 16 lat, Aleksandra Dzierwa, 16 lat, Patrycja Wadach, 16 lat; Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie; opiekun: Tomasz Przygoda

Szkoła Ponadgimazjalna:

I miejsce: Ksiądz Kontny’45; autor: Linda Zyga; Liceum Ogólnokształcące Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, nauczyciel opiekun: Szymon Nyga

II miejsce: Uderzenie pioruna; autor: Joanna Krosny, l. 17, II Liceum Ogólnokształcące
z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Tychach

III miejsce: Cena zwłoki; autor: Kamila Błaś, l.16; Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, nauczyciel-opiekun: Anna Krzewicka

Wyróżnienia:

  • Michałkowice’39; autorzy: Kamil Matwiejew, Wojciech Magierowski, Dawid Jurczyński, l. 17; Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe Technikum nr 17 w Katowicach, nauczyciel-opiekun Anna Światłoń
  • 3.05.1982; autor: Zuzanna Palińska, 16 lat, II Liceum Ogólnokształcące
    im. A.F. Modrzewskiego w Rybniku; nauczyciel – opiekun: Jolanta Palińska
  • Walki na wschodzie, Monika Kalewska, 17 lat, Zespół Szkół im. P. Wysockiego w Warszawie, nauczyciel opiekun: Małgorzata Kozłowska
Rozdanie nagród, wręczenie dyplomów oraz prezentacja zwycięskich prac nastąpi w dniu 7 czerwca 2013 r. podczas III Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25. Rozpoczęcie o godz. 11.00.

Informacji udziela:

Anna Klimowicz
st. specjalista, e d u k a t o r

Przystanek Historia
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki

ul. Marszałkowska 21/25

00 628 Warszawa

anna.klimowicz@ipn.gov.pl

tel. 22 576 30 07



do góry