Nawigacja

Aktualności

Ulicami Warszawy przemaszerowali uczestnicy VI Katyńskiego Marszu Cieni – Warszawa, 14 kwietnia 2013

Instytut Pamięci Narodowej wraz z Grupą Historyczną Zgrupowanie Radosław były organizatorami Katyńskiego Marszu Cieni, w którym uczestniczyło ponad 100 rekonstruktorów przebranych w historyczne mundury żołnierzy, policjantów, oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w Katyniu.

W marszu tłumnie wzięli udział mieszkańcy Warszawy, którzy podczas trzech przystanków mogli zaznajomić się z odczytywanymi nazwiskami pomordowanych, usłyszeć fragmenty ich zapisków i pamiętników. Marsz wyruszył spod Muzeum Wojska Polskiego przez Trakt Królewski, Stare Miasto, ul. Długą i Bonifraterską przed pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Uroczystości pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zakończyła wspólna modlitwa w intencji ofiar. Modlono się także za tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej – w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uczestnicy marszu otrzymali od Instytutu Pamięci Narodowej replikę guzika z przedwojennych mundurów wojskowych, który jest znakiem pamięci o pomordowanych.

* * *

Katyń symbolizuje zbrodnię przeciwko ludzkości i zbrodnię wojenną popełnioną przez władze Związku Sowieckiego na 22 000 obywateli okupowanej Polski. Wśród ofiar było ponad 14 500 jeńców wojennych i 7 300 więźniów politycznych – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, działaczy politycznych i społecznych, przedstawicieli elit intelektualnych... Wiosną 1940 r. zostali wymordowani na rozkaz kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej jako „zaprzysięgli wrogowie władzy sowieckiej”. Ich groby odkryto w Katyniu, Bykowni, Charkowie i Miednoje. Prawda o zbrodni katyńskiej była w komunistycznej Polsce zakazana.


Zwiastun filmowy Katyńskiego Marszu Cieni 2013

 

Film z zeszłorocznego Katyńskiego Marszu Cieni:


 

Katyński Marsz Cieni 2013 (foto: Piotr Gajewski)

do góry