Nawigacja

Aktualności

Erazm Ciołek 1937–2012. Odszedł kronikarz Polski i Solidarności

Erazm Ciołek 1937–2012
Odszedł kronikarz Polski i Solidarności

We wtorek 13 listopada zmarł w Warszawie Erazm Ciołek, miał 75 lat. Jego czarno-białe zdjęcia znają wszyscy, są przejmujące, wyjątkowe w swojej artystycznej prostocie, dokładnie oddające nastrój, znaczenie i emocje chwili. Nie było ważnych wydarzeń w ostatnich kilkudziesięciu latach, których by nie zapisał swoim aparatem Erazm Ciołek.

Od początku, od sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej towarzyszył Solidarności. Był z nią i przy niej w ciągu 16 miesięcy legalnej działalności w latach 1980–1981, w trudnym czasie stanu wojennego i lat osiemdziesiątych, gdy pokazywał chwile tragiczne – pogrzeby Grzesia Przemyka i księdza Jerzego. Przy Okrągłym Stole był fotoreporterem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, robił zdjęcia do słynnych plakatów kandydatów Solidarności w wyborach czerwcowych 1989 roku. Towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Pracował w PAP, CAF, „Gazecie Wyborczej”, „Nowym Świecie”, „Spotkaniach”.

Był powszechnie lubiany, wzbudzał zaufanie, którego nigdy nie zawiódł. Jego charakterystyczna sylwetka i ujmujący sposób bycia otwierały drzwi, które dla innych bywały zamknięte. Jako pierwszy został uhonorowany Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w roku 2011 otrzymał złoty medal Gloria Artis. W 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał jego album „Solidarność”, sierpień 1980 – sierpień 1989.

Zdjęcia: Piotr Życieński
 

do góry