Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” – Haldensleben (Niemcy), 2 października 2012

W dniu 2 października 2012 roku w KulturFabrik w Haldensleben odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”, przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele Oddziału IPN w Warszawie – prof. Jerzy Eisler (dyrektor Oddziału), dr Paweł Sasanka i Sławomir Stępień (pracownicy Referatu Edukacji Historycznej, autorzy wystawy). Otwarcia ekspozycji dokonali: Stephan Dorgerloh (Minister Kultury Landu Saksonia–Anhalt), Hennig Konrad Otto (Wiceburmistrz Miasta Haldensleben) i Magdalena Erdman (radca, kierownik Referatu ds. Dyplomacji Publicznej w Ambasadzie RP w Berlinie).

Wernisażowi towarzyszyły wykłady prof. Jerzego Eislera (dyrektora Oddziału IPN w Warszawie) i dr. Saschy Möbiusa (dyrektora Muzeum Podziału Niemiec w Marienborn).

Ekspozycja zorganizowana została we współpracy z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz Muzeum Podziału Niemiec w Marienborn.

Oprócz uroczystego otwarcia ekspozycji w Haldensleben delegacja pracowników oddziału IPN w Warszawie miała możliwość zwiedzenia Muzeum Podziału Niemiec w Marienborn oraz odbyła spotkanie z jego dyrektorem dr. Saschą Möbiusem, dotyczące dalszej współpracy na polu edukacyjnym i wystawienniczym oraz kolejnych prezentacji wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” na terenie Niemiec.

Muzeum w Marienborn wchodzi w skład Fundacji Miejsc Pamięci Landu Saksonia–Anhalt, do której należą także Muzeum Granicy Stref w Helmstedt oraz Pomnik Granicy w Haldensleben. Wszystkie wymienione placówki stanowią część projektu „Bez granic – drogi do sąsiada”. Muzeum w Marienborn jest także miejscem pamięci i edukacji historyczno-politycznej, mieści się w budynku sztabowym na terenie dawnego drogowego przejścia granicznego między NRD i RFN w Marienborn–Helmstedt. Aż do 1989 r. pełniło rolę bastionu na granicy reżimu komunistycznego i stało się uchem igielnym między Wschodem a Zachodem.

Wystawę w Haldensleben można oglądać do 30 listopada 2012 r. Następny jej pokaz odbędzie się w Rostocku.
 

do góry