Nawigacja

Aktualności

Z cyklu „Bytomskie Spotkania Historyczne” – dyskusja panelowa z udziałem dr. Adama Dziuroka pt. „W cieniu »Zgody«” – Bytom, 14 lutego 2012

14 lutego 2012 r. w sali wykładowej gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu (plac Jana III Sobieskiego 3) odbyła się dyskusja panelowa z udziałem dr. Adama Dziuroka (OBEP Katowice), zatytułowana „W cieniu »Zgody«”. Spotkanie poprowadził Sebastian Rosenbaum z katowickiego IPN.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na cykl spotkań, poświęconych historii Górnego Śląska w XX wieku. To nowe wydarzenie na scenie kulturalnej Bytomia jest efektem współpracy miedzy obiema instytucjami, nawiązanej przy organizacji konferencji popularnonaukowej „Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów: 1933–1989” w kwietniu 2011 roku. Szerokie zainteresowanie poruszaną wówczas tematyką skłoniło obie placówki do opracowania koncepcji spotkań, w czasie których historycy IPN i innych placówek badawczych regionu opowiedzą o tym, co w minionym stuleciu najmocniej wpłynęło na bieg górnośląskich dziejów. Prelegenci podejmą próbę nowego spojrzenia na znane i nieznane fakty z dziejów Górnego Śląska w ubiegłym wieku. Rządy nazistowskie i wybuch wojny w 1939 roku, zdobycie regionu przez Sowietów w 1945 roku, budowa nowej władzy komunistycznej i jej funkcjonowanie przez następne cztery dekady – to węzłowe punkty tego trudnego czasu, a jednocześnie zarys ogólnej tematyki spotkań. Ich forma – dyskusja panelowa – dopuszcza do głosu także publiczność. Dyskusjom towarzyszyć będzie omówienie wydanych ostatnio książek dotyczących prezentowanej tematyki.

Druga edycja Bytomskich Spotkań Historycznych nosiła tytuł: „W cieniu »Zgody«”. W czasie prelekcji, którą wygłosił dr Adam Dziurok, naczelnik OBEP Katowice, omówione zostały okoliczności powstania obozu pracy w Świętochłowicach-Zgodzie oraz sylwetka jego komendanta Salomona Morela. Po wykładzie odbyła się dyskusja zaproszonego gościa z publicznością, a następnie – pokaz filmu dokumentalnego „Zgoda, miejsce niezgody” Stefana Skrzypczaka.
 

do góry