Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy panel dyskusyjny „Męczennicy komunizmu” z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka – Gdynia, 29 września 2019

To jedna z wielu dyskusji z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej na festiwalu Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci.

29 września w Gdyni, podczas festiwalu NNW, odbył się międzynarodowy panel dyskusyjny „Męczennicy komunizmu” z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. W spotkaniu uczestniczyli także o. Paweł Cebula OFMC (postulator w procesie beatyfikacyjnym Jánosa Esterhézy'ego, Węgry), dr Anca Maria Cernea (Rumunia), ks. Tomáš Petráček (postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Toufara, Czechy) oraz ks. Jan Sikorski. Panel poprowadził red. Grzegorz Górny.

–  Duchowni byli nie tylko męczennikami komunizmu, ale także innego totalitaryzmu hitlerowskiego. Jesteśmy w Gdyni, dlatego trzeba powiedzieć o Zbrodni Pomorskiej 1939. W ciągu pierwszych miesięcy II wojny światowej Niemcy w brutalny sposób wymordowali na Pomorzu Gdańskim ok. 30 tys. osób. Jedną z najliczniejszych grup wśród ofiar stanowili księża. IPN przypomina te wydarzenia i te nazwiska – podkreślił dr Jarosław Szarek. 

Biorący udział w panelu ks. Jan Sikorski osobiście znał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

– Jerzy mówił mi, że go śledzą, że znalazł pluskwę w samochodzie. Nie dowierzałem. „Jurek, przesadzasz”. A później przyszło to, co przyszło. Byłem wstrząśnięty – wspominał.

O. Paweł Cebula OFMC podkreślił, że męczennicy komunizmu to nie tylko doświadczenie Polski, ale także naszych sąsiadów – Węgrów, Czechów, Słowaków, Rumunów. Zachęcił także do wychodzenie poza polską perspektywę i poznawanie biografii męczenników z innych krajów.

Ks. Tomáš Petráček przypomniał postać ks. Josefa Toufara i biografię męczennika autorstwa Miloša Doležala pt. „Jakby nam już dzisiaj przyszło umrzeć”. Podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za polski przekład i zapoznanie z treścią książki polskich czytelników.

do góry