W Gdyńskim Centrum Filmowym 21 września odbyła się premiera filmu „Zmarłych pogrzebać” w reżyserii pracownika IPN Gdańsk Katarzyny Underwood, z muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego.
Licznie zebranych gości przywitał Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.
– Instytut Pamięci Narodowej w swoich statutowych zadaniach ma edukację i pamięć o przeszłych wydarzeniach. Poprzez film „Zmarłych pogrzebać” apelujemy o pamięć, chcemy także wzruszyć sumienia, szczególnie strony ukraińskiej – zaznaczył.
Następnie głos zabrał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.
– Naszym obowiązkiem jest odnalezienie szczątków zamordowanych, ich godne pochowanie, postawienie krzyży, upamiętnienie, przypomnienie imion i nazwisk. Mamy nadzieję, że jego wypełnienie umożliwi nam strona ukraińska – podkreślił.
– Gdynia stara się zasłużyć na miano filmowej stolicy Polski. W naszym zainteresowaniu są także filmy dokumentalne. Dzisiejsza premiera poświęcona jest Zbrodni Wołyńskiej. Ten film służy utrwalaniu pamięci, którą jesteśmy winni wszystkim ofiarom. Można przebaczać, ale nie można zapominać – mówił Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Miasta Gdyni.
Wśród osób, które jako pierwsze obejrzały film, znaleźli się bezpośredni świadkowie ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Pokazowi towarzyszyły wzruszenie i łzy.
Podczas seansu rozdawana była broszura IPN Gdańsk „Wołyń 1943. Ludobójstwo Polaków na Wołyniu 1939-1945. Świadectwa” autorstwa Karola i Katarzyny Lisieckich.
