Nawigacja

Aktualności

Edukatorzy z IPN na konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Edukatorów Historii EUROCLIO w Gdańsku – 4–7 kwietnia 2019

Edukatorzy z oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej z całej Polski biorą udział w 26. dorocznym zjeździe stowarzyszenia EUROCLIO w Gdańsku.

 

 

W ramach zjazdu prezentowane są  wystawy IPN: „By any means”, dotycząca działaności służb bezpieczeństwa w krajach bloku sowieckiego, oraz monograficzna wystawa o Annie Walentynowicz. W pierwszym dniu konferencji w sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się również anglojęzyczny pokaz specjalny najnowszej dokumentalnej produkcji Instytutu Pamięci Narodowej pt „Paszporty Paragwaju”.

IPN organizuje także zwiedzanie historycznych części Stoczni Gdańskiej z przewodnikiem. Przedstawiciele IPN biorą czynny udział w obradach, prowadząc warsztaty dla uczestników, prezentując najbardziej atrakcyjne rozwiązania dydaktyczne wypracowane przez pion edukacyjny i promując ofertę IPN dla odbiorców z zagranicy.

Stowarzyszenie EUROCLIO to największa na świecie organizacja zrzeszająca nauczycieli, edukatorów i pracowników instytucji oświatowych. Jest platformą nawiązywania kontaktów przez edukatorów z różnych stron świata, organizuje szkolenia, wymiany, szkoły letnie i patronuje wielu projektom edukacyjnym w Europie i poza nią. Ambasadorowie i szeregowi członkowie organizacji są od wielu lat uczestnikami programu IPN „Poland in the Heart of European History”. Na walny zjazd do Gdańska przyjechało ponad 150 członków. Będą obradować przez cztery dni. Integralnym elementem zjazdu są wizyty studyjne w polskich szkołach i muzeach (między innymi w Muzeum II wojny światowej, na Westerplatte oraz w Europejskim Centrum Solidarności) i prezentacja polskiego systemu edukacji. Zjazd jest niezwykle cenną okazją do promocji polskiej historii i kultury w społeczności nauczycielskiej całego świata. Temu celowi służy obecność w Gdańsku licznej delegacji Instytutu Pamięci Narodowej.

do góry